Europska komisija donijela je odluku da će tužiti Hrvatsku zbog opasnog i ilegalnog odlagališta industrijskog otpada na Crnom brdu na području Biljanja Donjih jer su dosadašnja nastojanja Republike Hrvatske sanirati taj problem ocjenjena kao nedovoljna.
Riječ je o ekološkom problemu u kojem oko 140.000 tona odloženog kamenog agregata dobivenog kao nusproizvod pri sanaciji metalne troske iz Tvornice elektroda i ferolegura Šibenik ugrožava plodnu zemlju i voćnjake u zadarskom zaleđu, a zagađuju se i podzemne vode i utječe na zdravlje lokalnog stanovništva, navodi se u priopćenju eurozastupnice Dubravke Šuice.
S obzirom da se na odlagalištu nalaze velike količine kamenog agregata koji nastaje kao nusproizvod pri sanaciji metalne troske a koji se koristi za završni sloj asfalta, zastupnica Šuica je već predlagala da se dio materijala s odlagališta koristi u cestogradnji i na taj način sanira problem „Crnog brda”. Iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike nam je potvrđeno da su se razmatrale ponude hrvatskih poduzeća koja bi taj otpad preuzela i sigurno ga odložila ili ponovno iskoristila. Posljednjih mjeseci su Hrvatske ceste ugradile oko tisuću tona kamenog agregata u obnovu kolnika cesta, no po ocjeni Europske komisije to nije bilo dovoljno da se izbjegne tužba.
– Postoji realna opasnost da daljnje trunjenje troske i ubuduće otežava život građanima koji žive u krugu od čak 10 km od Crnog brda. Nije svejedno kakav zrak naši građani udišu, kakvu vodu piju i u kakvom okolišu žive. Čisti zrak i pitka voda su temeljna prava građana, ponovno je istaknula Dubravka Šuica, zastupnica u Europskom parlamentu, naglašavajući da još nije kasno nadograditi dosadašnje napore za rješavanje ovog problema i ozbiljno prionuti nastavku sanacije „Crnog brda” te na taj način izbjeći veće novčane ili druge kazne.
Europska komisija pozvala je Hrvatsku da osigura primjerenu zaštitu odlagališta Crno brdo u Biljanima Donjim kod Benkovca sukladno zakonima EU-a. Ta lokacija se koristi kao odlagalište kamenog agregata kojeg Hrvatska nije klasificirala kao otpad, a odložen je izravno na tlo, što može imati posljedice na ljudsko zdravlje i okoliš. Komisija je u ožujku 2015. uputila Hrvatskoj službenu opomenu s ciljem rehabilitacije „Crnog brda” do 31. prosinca 2015., ali od tada nema napretka po tom pitanju. Stoga, Komisija je poduzela drugi korak te je poslala obrazloženo mišljenje. S obzirom da Hrvatska nije popravila situaciju u roku od dva mjeseca, Komisija je prijavila Sudu EU-a. Ako Sud EU-a presudi protiv Hrvatske, ona će morati postupiti prema toj presudi.