Direktor Športskog centra Višnjik Denis Karlović odlučio je pojasniti detalje organizacije polufinalnog susreta Davis Cupa, od 14. do 16. rujna na Višnjiku, nakon što je Grad Split priopćenjem za medije reagirao na odluku Hrvatskog teniskog saveza.
Splićani su prozvali HTS zbog odabira Zadra kao domaćina, navodeći da je odluka donesena nakon što su oni odbili platiti 3 umjesto ranije dogovorenih milijun kuna. Novoizabrana predsjednica HTS-a Nikolina Babić na jučerašnjoj konferenciji na Višnjiku nije htjela govoriti o iznosima nakon čega se otvorilo pitanje – koliko će Grad Zadar platiti za ovaj veliki sportski događaj?
– Obveze Športskog centra Višnjik kao suorganizatora identične su obvezama u ugovoru s HTS-om kojeg smo potpisali za polufinalni susret s Francuskom u rujnu 2016. godine, a odnose se na troškove osiguranja, smještaja, prijevoza, cateringa…. Sve smo to mi tada pokrili preko sponzora tako da se iz gradskog proračuna nije potrošila niti jedna kuna a prema izračunu HTS-a vrijednost dobivene promocije za grad i državu dosegla je 50 milijuna eura!, ističe Karlović, objašnjavajući kako obvezu gradnje stadiona, centralnog terena i montažne tribine u potpunosti preuzima HTS, dok će Višnjik iz vlastitih sredstava još sagraditi četiri terena za što će potrošiti 300 – 350 tisuća kuna, ovisno o ponudama. To bi napravili i bez obzira na Davis Cup, a ovo je jedinstvena prilika za to, dodaje Karlović.
HTS je ovom odlukom uvažio želju igrača za igrom na otvorenom, a razlika između Žnjana i Višnjika je u postojećoj infrastrukturi, ali i Urbanističkom planu uređenja.
– Višnjik već ima sve prateće sadržaje neophodne za organizaciju ovakvog događaja – od VIP i press salona do prostora za delegate, suce, sakupljače lopti… Kompletna infrastruktura je tu u dvorani stoga su troškovi organizacije neusporedivo manji. Na Žnjanu bi se sve moralo graditi iz početka i to u šatorima, što je skuplje, a i pitanje je kako bi takva infrastruktura prošla kod strogog nadzora federacije. Bitno je i naglasiti kako projekt Višnjika predviđa izgradnju teniskog stadiona a svi tereni (izuzev montažne tribine) koji će se napraviti za Davis Cup ostat će gradu i građanima. Na Žnjanu kao plaži oni bi trajali svega 10-ak dana, stoga je suludo takvo nešto raditi i kasnije to ukloniti. U Zadru će ti tereni postati prvi hrvatski nacionalni centar cime se upisujemo na kartu europskih teniskih centara za pripreme sportaša. U budućnosti ćemo u suradnji s HTS-om napraviti dodatnih pet terena s različitim podlogama. Obzirom da ovaj događaj ima 12 sati direktnog prijenosa u 150 zemalja diljem svijeta, te atraktivnog protivnika poput SAD-a, korist za Zadar kao turistički centar je nemjerljiva. Ovo je racionalna odluka u korist razvoja tenisa, poručuje Karlović dodajući kako je prvi put u povijesti Međunarodna teniska federacija promijenila mjesto održavanja zbog iskustva i velikih pohvala koje je ŠC Višnjik dobio za organizaciju polufinalnog susreta Davis Cupa u Zadru 2016. godine.