Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković potpisao je u ponedjeljak sa ravnateljima srednjih škola, koje provode strukovne programe u sektoru pomorstva, ugovore kojima će se ovim obrazovnim ustanovama dodijeliti bespovratna sredstva za nabavku školske opreme.
Škole će dodijeljena sredstva, između ostaloga, uložiti u opremanje nautičkog simulatora i pripadajuće opreme, opremanje nautičkog kabineta – nadogradnju simulatora, nabavu videomaterijala, nabavu i ugradnju uređaja na nadzor brodskih interaktivnih funkcija na jednom mjestu (owerheaddisplay) postavljenog na upravljačkom mostu iznad kontrolne ploče, nabavu opreme za zavarivanje i splavi za spašavanje te drugo.
Ukupna vrijednost potpisanih Ugovora iznosi gotovo 3 milijuna kuna, a potpisali su ih ravnatelji škola.
Tako je Prometno-tehničkoj školi Šibenik dodijeljen iznos od 228.870,24 kuna, Pomorskoj školi Split 569.737,50 kuna, Pomorskoj školi Bakar 543.712,50 kuna, a Pomorsko-tehničkoj školi Dubrovnik 462.875,00 kuna. Pomorskoj školi Zadar dodijeljena su pak sredstva u iznosu od 465.750,00 kuna, Srednjoj školi Ambroza Haračića s Malog Lošinja 276.925,00 kuna, Tehničkoj školi Šibenik 173.412,00 kuna, a Srednjoj školi Petra Šegedina iz Korčule 276.051,36 kuna.
Uoči potpisivanja Ugovora prisutnima se obratio ministar Oleg Butković, koji je tom prilikom rekao: „Drago mi je što smo se danas okupili na potpisivanju Ugovora kojima ćemo po prvi puta iz Državnog proračuna za opremanje pomorskih škola dodijeliti iznos od gotovo 3 milijuna kuna. Naime, poznato je da u Hrvatskoj ima oko 22 tisuće pomoraca, kao i da njih oko 15 i pol tisuća plovi u međunarodnoj plovidbi. Stoga je naša uloga da osiguramo vrhunsko obrazovan te socijalno i zdravstveno zbrinut pomorski kadar, koji može odgovoriti zahtjevima suvremenog brodarstva i zaštiti ljudskih života na moru.”, rekao je uvodno ministar te dodao: „Današnja dodjela sredstava za nabavku školske opreme samo je jedna od mjera koju provodi Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture. Prva mjera uključuje stipendiranja učenika i studenata pri upisu na pomorske škole i fakultete, druga subvencioniranje troškova brodarima pri ukrcaju učenika na naše brodove, a treća reformu pomorskog zakonodavstva, tj. izmjene i dopune Pomorskog zakonika. Riječ je u biti o socijalnoj reformi koja će našim pomorcima omogućiti da ostvare potrebna 183 dana za oslobođenje plaćanja poreza na dohodak.”, istaknuo je ministar Butković.
Prisutnima se nakon potpisivanja Ugovora obratio i ravnatelj Pomorske škole Bakar Gordan Papeš, koji je podsjetio na to koliki je značaj dodijeljenih sredstava za razvoj i opremanje pomorskih učilišta: „Školovani je pomorac izvozni proizvod Republike Hrvatske, a pomorske škole, obrazovne ustanove čije su svjedodžbe priznate u cijelom svijetu, a što znači da je naš rad usklađen s međunarodnim standardima koji propisuju način školovanja, kadar i opremu pomorskih učilišta. Naime, sve do danas škole su se uglavnom opremale same, tako da će nam dodijeljena sredstva pomoći da se i dalje opremamo, usavršavamo, a sve, dakako, u skladu s važećim međunarodnim standardima, tj. međunarodnom STCW Konvencijom.”, istaknuo je ravnatelj Papeš.
Sredstva za nabavu opreme dodijeljena su temeljemjavnog poziva Ministarstva upućenog srednjim školama u svibnju ove godine, a izravan su doprinos ostvarenju ciljeva Strategije pomorskog razvitka i integralne pomorske politike RH za razdoblje do 2020. godine. Naime, ovom mjerom Ministarstvo osigurava odgovarajuće materijalne uvjete u pomorskim školama te radi na promociji, jačanju kompetencija i podizanju kvalitete obrazovanja učenika u srednjim pomorskim školama. S tim ciljem Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture provodi i čitav niz drugih mjera, poput projekta stipendiranja učenika srednjih škola i studenata pomorskih fakulteta, a sve kako bi osiguralo motivirajuće uvjete za upis na ove srednjoškolske i visokoškolske ustanove. Samo tijekom prošle godine dodijeljeno je 219 stipendija za učenike i 72 stipendije za studente. Provodi se i Program sufinanciranja ukrcaja vježbenika palube, stroja i elektrotehnike na brodove, osiguravaju subvencije i sredstva za ukrcaj vježbenika na brodove u nacionalnoj i međunarodnoj plovidbi, a za što je samo tijekom 2017. godine izdvojeno četiri milijuna kuna, a omogućen je ukrcaj oko 300 vježbenika.