Postavljanje baznih stanica u zvonicima, bolnicama i sličnim objektima unutar naselja nedopustiva je praksa. Nije problem samo u mogućem štetnom utjecaju na ljudsko zdravlje, o čemu je govorila i Svjetska zdravstvena organizacija u svom izvješću, već u institucijama koje pogoduju teleoperaterima kako bi oni ostvarivali ekstraprofite na javnoj infrastrukturi. Želimo da se usvoje zakonska rješenja kao u zapadnim zemljama te da oni svoje bazne stanice grade 400 metara od stambenih objekata, poručio je danas saborski zastupnik Miro Bulj pred župom crkvom Uznesenja BDM na Puntamici, u čijem su zvoniku smještene četiri bazne stanice.
Na konferenciji su osim njega govorili predsjednik Hrvatske udruge za zaštitu od elektromagnetnog zračenja Zdravko Anđel i članica HUZEZ-a Ankica Kosovec-Krželj.
– Neznanje i nepažnja su glavni uzroci ovakvog stanja. Župnici su često neinformirani te svoje župljane dovode u opasnost. Želimo ih upozoriti na moguće posljedice te poručiti da im otkažu ugovore. U Hrvatskoj imamo slučajeve gdje su bazne stanice postavljane nekoliko metara od prozora dječjih soba, u bolnicama i drugim mjestima na kojima se okupljaju djeca. Definitivno je postojanje brojnih studija koje dokazuju moguću kancerogenost takvih uređaja pa je potrebno staviti ih na mjesta gdje će njihov utjecaj biti što manji, rekao je Anđel.
Ankica Kosovec-Krželj rekla je kako je zabluda da Hrvatska ima restriktivnije zakone od drugih zemalja te da su dopuštena maksimalna zračenja u urbanim sredinama poput Pariza ili Beča i do 890 puta manja.
– Tolerancija je puno niža od onih vrijednosti koje su propisane kao minimalne. To je štetno zračenje na principu mikrovalne pećnice, rekla je Kosovec-Krželj, koja je s Anđelom potom krenula u Gradsku knjižnicu Zadar, gdje će također održati predavanje o štetnosti zračenja.