Nastavljajući s realizacijom započetih edukativnih radionica tijekom ljeta, a u okviru provođenja svojih redovitih aktivnosti na projektu MELAdetect – Rano otkrivanje melanoma kože, sluznica i oka, započinje se s novim ciklusom dvodnevnih radionica s tematikom Metode rane detekcije melanoma.
Radionice namijenjene nezdravstvenim djelatnicima koje će voditi eminentni stručnjaci iz ovog područja će se održati u utorak 4. prosinca 2018. godine sa početkom u 11 sati, u predavaonici Zavoda za javno zdravstvo, na 4. katu Poliklinike. Nakon održanih predavanja i prikaza slučajeva sudionici radionica imat će priliku postavljanja pitanja predavačima. Predavači su: prof. dr. sc. Jasna Lipozenčić, dr. med. spec. dermatologije i venerologije, doc. dr. sc. Zrinjka Paštar, dr. med. spec. dermatologije i venerologije i dr. sc. Samir Čanović, dr. med. spec. oftalmologije. Također, sudionicima ovih radionica biti će podijeljene potvrde o sudjelovanju.
Radionice namijenjene zdravstvenim djelatnicima i studentima koje će voditi eminentni stručnjaci iz ovog područja će se održati u srijedu 5. prosinca s početkom u 11 sati, u predavaonici knjižnice u Općoj bolnici Zadar. Nakon predavanja i prikaza slučajeva uslijediti će tematska rasprava sa sudionicima radionica. Predavači su: prof. dr. sc. Jasna Lipozenčić, dr. med. spec. dermatologije i venerologije, doc. dr. sc. Zrinjka Paštar, dr. med. spec. dermatologije i venerologije, Ana-Maria Forsea i dr. sc. Samir Čanović, dr. med. spec. oftalmologije. Sudjelovanje na ovim radionicama za zdravstvene djelatnike boduje se sukladno Pravilniku hrvatske liječničke komore, kao i Pravilniku komore medicinskih sestara. Termin održavanja drugog dana radionica bit će dogovoren sa sudionicima tokom prvog dana radionica, uvažavajući njihove obaveze.
Osnovni cilj ovih edukativnih radionica, je širenje znanja i podizanje svijesti o novim dijagnostičko-terapijskim procedurama i mogućnostima sudjelovanja u kliničkim studijama, budući da je melanom najzloćudniji tumor kože i sluznica, koji nastaje zbog maligne promjene stanica, a nije ga uvijek lako dijagnosticirati u ranoj fazi. Njegovo kasno otkrivanje ostavlja male mogućnosti za izliječene oboljelih, te je od iznimne važnosti njegovo rano otkrivanje.
Ovim putem pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže radionicama te da se registriraju na E-health alat koji omogućava kontinuirano praćenje promjena na koži, očima i sluznici te njihov rast i mutacije na odabranoj populaciji. Povezan je s implementacijom pilot projekta za praćenje rasta madeža kroz godinu kako bi se osigurala rana dijagnoza i informacije za ciljanu populaciju, a u alat se možete besplatno prijaviti ovdje: ehealth.meladetect.com te postave pitanje.
Projekt MELAdetect realizira se u sklopu trilateralnog programa Interreg IPA prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014-2020, koji se sufinancira iz sredstava Europske unije. Ukupna vrijednost projekta je Eur 652.427,90, a vodeći partner je Zavod za javno zdravstvo Zadar, s projektnim partnerima Sveučilištem u Zadru, Agencijom za razvoj zadarske županije (ZADRA NOVA), te Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Mostaru i JZU Opštom bolnicom “Blažo Orlandić” Bar.