Na Radiju 057 danas je gostovao pročelnik Upravnog odjela za pomorsko dobro, more i promet Krešimir Laštro. Prije nekoliko dana na Kolegiju župana usvojen je plan upravljanja pomorskim dobrom Zadarske županije, a za predstojeću sjednicu županijske skupštine predložen i plan davanja koncesija na pomorskom dobru za sljedeću godinu.
– Pomorsko dobro čine unutarnje morske vode i teritorijalno more, njihovo dno i podzemlje, te dio kopna koji je po svojoj prirodi namijenjen općoj upotrebi ili je proglašen takvim, kao i sve što je s tim dijelom kopna trajno spojeno na površini ili ispod nje. Pod upravljanjem pomorskim dobrom podrazumijeva se održavanje, unapređenje, briga o zaštiti pomorskog dobra u općoj upotrebi, te posebna upotreba ili gospodarsko korištenje pomorskog dobra na temelju koncesije ili koncesijskog odobrenja, pojasnio je.
Zadarska županija ima duljinu obale od oko 1341 km ili oko 23% duljine obalne crte Republike Hrvatske, od čega je oko 280 km dužine obalne crte kopnenog, odnosno oko 1061 km obalne crte otoka u Zadarskoj županiji. Morski prostor Zadarske županije ima površinu od 3632 km² odnosno oko 46% sveukupnog područja županije, te više od 120 otoka i otočnih skupina i hridi ukupne površine oko 606 km² odnosno 8% područja županije. Pomorsko dobro utvrđeno je za obalno područje u duljini od oko 97,748 km ili 7,28 % ukupne duljine obalnog područja Zadarske županije.
– U ovom trenutku na području Zadarske županije važećih je 118 ugovora o koncesiji na pomorskom dobru davatelj kojih je Zadarska županija. Od toga su 52 koncesije u svrhu uzgoja riba i drugih morskih organizama, 36 koncesija za sidrišta, 16 koncesija za plaže itd.
Prema informacijama s kojima raspolažemo, osim koncesija danih od strane Zadarske županije, važećih je još i 17 koncesija kojima je davatelj Vlada RH. U Zadarskoj županiji je 26 jedinica lokalne samouprave na čijem području postoji pomorsko dobro, te prema dostavljenim izvješćima o izvršenju godišnjeg plana upravljanja pomorskim dobrom izdano je preko 400 koncesijskih odobrenja i ostvareni prihodi od preko 3 milijuna kuna.
Prihodi Zadarske županije od naknada za koncesije na pomorskom dobru, ostvareni su u prethodnoj godini u iznosu od oko 5 milijuna kuna, što je trećina ukupnih prihoda od naknada za koncesije s obzirom na to da se prihod dijeli na tri dijela – u državni proračun, županijski proračun i proračun općine ili grada.
Spomenuli ste kako se najveći broj koncesija odnosi na marikulturu a i često slušamo kako je Zadarska županija najuspješnija u ovom segmentu. Možete li nam reći kako je uopće došlo do takvih rezultata?
– Zadarska županija među prvima je pokrenula aktivnosti oko uspostave Integralnog upravljanja obalnim područjem , a kao stručna podloga izrađena je Studija korištenja i zaštite mora i podmorja Zadarske županije 2003. godine. Uključivanjem rezultata ove Studije u Prostorni plan Zadarske županije ostvarene su pretpostavke za razvoj i investicije u sektoru marikulture.
U ovom trenutku u Zadarskoj županiji imamo 56 koncesija za marikulturu, od čega je 52 izdala Županija, a 4 Vlada RH, na ukupnoj površini od gotovo 2,5 milijuna m2. Od toga se 12 odnosi na uzgoj plave ribe s kapacitetom do 8.420 tona godišnje, a 25 koncesija na uzgoj bijele ribe s kapacitetom do gotovo 11 tisuća tona godišnje i 19 koncesija za uzgoj školjki s kapacitetom do 1.440 tona godišnje. Na spomenutim koncesijama djelatnost obavlja 25 proizvođača.