U četvrtak i petak, 7. i 8. veljače, u Osnovnoj školi Šime Budinića u Zadru, ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, Alen Tahiri, posjetit će djecu izbjeglice i osoblje škole, a kako bi im dao podršku u integraciji te podijelio prigodne darove.
Navedena aktivnost predviđena je u sklopu kampanje i kao dio projekta “Podrška integraciji državljana trećih zemalja kojima je potrebna međunarodna zaštita”, sufinanciranog u okviru Nacionalnog programa Fonda za azil, migracije i integraciju (AMIF).
Cilj pozitivne integracijske politike koju provodi ovaj Ured je učiniti postojeći integracijski sustav učinkovitijim i prilagodljivijim stvarnim potrebama svojih korisnika, a naših sadašnjih i budućih sugrađana, koji svoj novi dom grade, ili će graditi, u Republici Hrvatskoj. Ovo je postignuto putem podizanja svijesti stručne i opće javnosti o prihvatu i integraciji izbjeglica u Republici Hrvatskoj, jačanjem kapaciteta dionika te jačanjem koordinativnih aktivnosti.
Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske sukladno Zakonu o međunarodnoj i privremenoj zaštiti je tijelo koje provodi koordinaciju rada svih ministarstava, nevladinih organizacija i drugih tijela koja sudjeluju u postupku uključivanja u društvo azilanata ili stranaca pod supsidijarnom zaštitom i kao takav pruža podršku jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u njihovoj integraciji u društvo.
Upravo je Grad Zadar prvi ugostio 40 državljana Sirije i tako postao dom za ljude koji su iz svoje zemlje porijekla izbjegli zbog proganjanja bilo zbog njihove vjere, rase, nacionalnosti, pripadnosti određenoj skupini ili političkom mišljenju.
Trenutno je u OŠ Šime Budinića u Zadru uključeno u nastavu šestero djece izbjeglica iz Sirije.
Iz ureda napominju kako su u 2018. godini kroz aktivnosti usmjerene na integraciju djece izbjeglica u školama obuhvatili gotovo 1000 djece iz 17 škola diljem Hrvatske (uključujući OŠ Šime Budinića u Zadru), te da je kao njihov rezultat nastala i brošura „Dječja pitanja o izbjeglištvu – i kako na njih odgovoriti”.
Ciljevi radionica bili su senzibilizacija učenika za prihvat djece izbjeglica kako bi se smanjila mogućnost diskriminacije te povećalo razumijevanje, tolerancija i prilike za integraciju djece izbjeglica u njihovu novu sredinu.