Grad Zadar i službeno kreće u rat s bankomatima. Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša Robertino Dujela sam je podnio amandman na svoj prijedlog Odluke o komunalnom redu, kojim će se pokušati ograničiti postavljanje ovih uređaja na Poluotoku.
– Mi smo još početkom prošlog ljeta primijetili povećani broj bankomata u staroj povijesnoj jezgri. Evidentirali smo tada 53 bankomata i krenuli osmišljavati kako zaustaviti najezdu koja nam se u međuvremenu dogodila. Dok smo mi proveli potrebna savjetovanja, sastanke i odluke, koje smo bili obvezni provesti po zakonu, njihov broj se ove godine popeo na 64, koliko smo ih izbrojali, rekao je Dujela.
Odluka o komunalnom redu, propisuje Zakon o komunalnom gosdpodarstvu, mora se donijeti godinu dana prije njezine primjene, pa će tek sada komunalni redari moći izaći na teren i poduzimati prve mjere.
– Od konzervatora smo zatražili da propišu uvjete po kojima bi se bankomati mogli legalizirati u prostoru. Tada je naša ideja bila da se unificira izgled, u nekoj mat boji, kako ne bi nagrdili našu baštinu. Kako smjernice konzervatora nisu došle, mi sami krećemo dalje a konzervatori će naknadno za svakog od njih pojedinačno davati suglasnost. Sve pravne osobe koje u svom prostoru imaju bankomat dobit će rješenje da za bankomate ishode konzervatorske uvjete, a ako to ne naprave u određenom roku pristupit će se uklanjanju, otkrio je Dujela.
Ante Kolega (HDZ) zatražio je da se ispita ima li prostora koji su u vlasništvu Grada Zadra, a u kojima su njihovi korisnici dali protupropisni podnajam za postavljanje bankomata.
Oporbeni vijećnici pohvalili su ovaj prijedlog, ali i izrazili skepsu oko ostatka odredbi Odluke o komunalnom redu. Daniel Radeta (SDP) rekao je da su veće ovlasti komunalnim redarima svojevrsni rizik te ga je strah da će to postati “politička policija HDZ-a koja će maltretirati sve one koji se s tom politikom ne slažu”. Antonio Baus (Akcija mladih) kaže da je odluka potpuno neprovediva.
– Kažete da pročelja zgrada okrenuta prema javnoj površini ne smiju biti prljava ili oštećena. Pa pola Poluotoka je takvo, s nikakvim fasadama, roletama, tko će sve to promijeniti? Pogledajte iznad bankomata, sve su fasade oštećene. Morat ćete u prvom mjesecu 30 tisuća ljudi opomenuti i zatražiti da se usklade s ovim odredbama. Ima tu i puno spornih situacija – tko će procijeniti je li nešto neuredno ili nije, što je s površinama koje su pola u javnom, pola u privatnom vlasništvu…
I Kristijan Kovačević (nazavisni) upozorio je na nagrđenost klima uređajima, bušotinama po fasadama i rasvjetom koja ne priliči vizuri Poluotoka.