Kada Zadarska županija uskoro ostane bez troje pedijatara koji su najavili odlazak u mirovinu – Stanke Kujundžić, Blanke Dundov-Žic te jednog iz Novalje, kojemu gravitiraju pacijenti s Paga, bez liječničke skrbi ostat će oko 4.000 djece!
Dramatičan je to apel koji se ovih dana može čuti u čekaonicama pedijatrijskih ambulanti, a u nekima od njih došlo je čak i do obračuna između svježih roditelja i liječnika. Naime, u svim ordinacijama sada je prevelik broj malih pacijenata, koje se već s polaskom u školu “gura” liječnicima opće medicine, iako su oni i dalje pedijatrijski pacijenti. Unatoč tome liječnici pucaju po šavovima, ne upisuju nove pacijente, a djeca se, na sreću, ipak rađaju. Kada pedijatar odbije upisati tek rođeno dijete, i kada se ta slika ponovi u više ordinacija, frustrirani roditelji dovedeni su pred zid u kojem često “pucaju”. Dogodine bi moglo biti još i gore!
Ozbiljnosti situacije svjesni su i u Zadarskoj županiji, a stjecajem okolnosti do sada nije pronađeno kvalitetno rješenje. Ni do sada nije bilo dovoljno pedijatara koji bi popunili predviđenu kvotu za Zadarsku županiju – od ukupno 14 timova za kojima postoji potreba na području Zadarske županije, s HZZO-om je ugovoreno 10 timova. Četiri mjesta u Mreži nisu popunjena već duže razdoblje – Pag, Biograd na Moru i dva u Zadru, u kojem umjesto 10 radi 8 ugovorenih pedijatara.
– Mreža nije popunjena iz više razloga – s jedne strane zbog ograničenog broja specijalizacija koje planom utvrđuje ministar zdravstva, zatim nedostatka sredstava za provedbu specijalizacija koje traju pet godina i u prosjeku koštaju 1 milijun kuna koje se trebaju osigurati za svakog specijalizanta, do osiguranja prostornih uvjeta za rad pedijatara koji su također ograničeni. Naime, od ovih 10 pedijatara, ugovorenih za područje Zadarske županije tri pedijatrice rade u svom vlastitom prostoru, a za preostalih sedam pedijatara prostor i opremu osigurao je Dom zdravlja Zadarske županije. Dvije pedijatrice ugovorene za područje Grada Zadra koje rade u svom prostoru krajem 2019. , odnosno početkom 2020. godine moraju prestati raditi po sili zakona zbog navršenih 65 godina života ukoliko ne iskažu namjeru, odnosno ne zatraže produženje rada. Inače, doktorici Dundov već je produžen rad za jednu godinu, a za sada nemamo informaciju imaju li namjeru tražiti produljenje rada i nakon stjecanja zakonskih uvjeta za prestanak rada po sili zakona. Dakle, Dom zdravlja mora osigurati dodatne prostore u toj djelatnosti, kaže pročelnik županijskog Odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, udruge i mlade Bernard Maruna.
Maruna kaže da su već duže svjesni problema nedostatka liječnika i pedijatara na primarnoj razini zdravstvene zaštite. Još 2013. godine Dom zdravlja Zadarske županije je morao iz vlastitih sredstava osigurati 2 milijuna kuna za dvije specijalizacije – jednu iz ginekologije i jednu iz pedijatrije, jer na razini ministarstva, odnosno HZZO-a nije bilo jasno utvrđeno hoće li biti sredstava za te specijalizacije. Planirano je da se jedna pedijatrica vraća krajem 2019. godine, no zbog rodiljnog dopusta to sada nije za očekivati.
– Prema prijedlozima naših šest ustanova, u razdoblju 2020. – 2024. za područje Zadarske županije planirano je 111 specijalizacija, od toga su u Domu zdravlja planirane dvije specijalizacije iz pedijatrije te u Općoj bolnici Zadar također dvije specijalizacije iz pedijatrije i jedna uža specijalizacije iz pedijatrijske kardiologije. U tijeku je izrada Nacionalnog plana specijalističkog usavršavanja kojeg donosi ministar, a već su započeli EU projekti iz kojih se osiguravaju sredstava za specijalistička usavršavanja te ćemo vidjeti koliko će se odobriti i specijalizacija i sredstava. Iz tog projekta Dom zdravlja financirat će devet specijalizacije od kojih dvije iz pedijatrije, kaže Maruna.
Kaže kako zbog odlaska liječnica u mirovinu djeca neće ostati bez zdravstvene zaštite.
– Intenzivno s Domom zdravlja Zadarske županije razmatramo različite mogućnosti – jedna od njih je produženje rada ovih dviju pedijatrica u mreži javne zdravstvene službe ukoliko one iskažu takvu namjeru, a druga mogućnost je raspisivanje natječaja u Domu zdravlja Zadarske županije za „gotovog” pedijatra koji bi uz određene uvjete želio doći raditi u Zadar.