Uspješno je završena provedba projekta READINESS – Unaprjeđenje otpornosti Jadranskog bazena od požara i seizmičkih opasnosti.
Projekt vrijedan 1.176.000,00 EUR (cca. 8.752.732 HRK) odobren je za financiranje u sklopu INTERREG Programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska 2014.-2020. te je s provedbom počeo 1. siječnja 2018. godine. Vodeći partner projekta je talijanska Regija Molise, a u provedbi projekta iz Italije sudjeluju još i Regija Marche, Autonomna Regija Friuli-Venezia Giulia te Eurelations G.E.I.E. iz Campobassa. Iz Hrvatske, uz Zadarsku županiju, u projekt su uključene i Splitsko-dalmatinskate Dubrovačko-neretvanska županija.
Povodom završetka projekta iz Županije su izdvojili četiri najvažnija postignuća.
U sklopu projekta READINESS provedena su mjerenja mikroseizmičkog nemira s ciljem određivanja dinamičkih parametara zgrada od javnog interesa. Ovim mjerenjima Zadarska županija je prvi puta dobila uvid u lokacije koje su potencijalno ugrožene pojavom određenih efekata vezanih uz potrese. Također, dobiven je okvir i metodologija za proširenje takvog tipa mjerenja na veći broj zgrada i lokacija diljem županije.
U Gradskoj Loži održana je izložba dječjih likovnih radova pod nazivom “Zaštita i spašavanje” čime je ujedno obilježen i Međunarodni dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite Republike Hrvatske.
Održano je osposobljavanje pripadnika JVP Zadar po Programu osposobljavanja za spašavanje iz ruševina, u organizaciji Vatrogasne škole Zagreb. U provođenju Programa osposobljavanja sudjelovalo je 12 pripadnika Javne vatrogasne postrojbe Zadar.
Na prostoru Gaženice održana je pokazno- terenska vježba spašavanja za slučaj potresa pod nazivom “RAZORNI POTRES GAŽENICA 2019”. Aktivnosti koje su se provodile u vježbi vezane su uz samu temu vježbe: evakuacija, spašavanje, gašenje požara, pronalazak unesrećenih pomoću potražnog psa, spašavanje iz ruševina, spuštanje sa visina, pružanje hitne medicinske pomoći i zbrinjavanje i psihološka pomoć unesrećenih . Cilj ove vježbe bio je predstaviti javnosti županijske operativne snage civilne zaštite te provjeriti njihovu osposobljenost i pripremljenost na izazove prirodnih nepogoda kao što je potres. Navedeni cilj je uspješno postignut, te se suradnja na lokalnoj razini pokazala kao izrazito pozitivna.
Treba napomenuti da je u sklopu projekta za potrebe ove vježbe nabavljena oprema u vrijednosti nešto manjoj od 200.000 kuna, a koja ostaje na raspolaganju službama uključenima u sustav zaštite i spašavanja u Zadarskoj županiji i nakon završetka projekta. Na samo događanje vježbe pozvana je lokalna zajednica i predstavnici medija, sa željom organizatora da ovakve aktivnosti dobiju veću vidljivost te da se javnost senzibilizira za temu potresa.
Uz presjek najvažnijih postignuća postoji i čitav niz aktivnosti koje su se provodile tijekom trajanja projekta, a to su aktivnosti na projektu poput upravljanja projektom, Workcaffe-a, projektnih sastanaka, okruglih stolova i ostalih aktivnosti.