Vodstvo splitskog Medicinskog fakulteta potpisalo je Ugovor o suradnji s Općim bolnicama u Zadru, Šibeniku i Dubrovniku koje će s Kliničkim bolničkim centrom Split činiti nastavnu bazu Medicinskog fakulteta u Splitu.
Takvim okrupnjavanjem zdravstvenih institucija u Dalmaciji želi se pridonijeti zaustavljanju odljeva medicinskih djelatnika, rečeno je.
“Odljevom mozgova radi se ekonomska i demografska šteta, a mi ovim osnaživanjem suradnje zdravstvenih ustanova u Splitu, Zadru, Šibeniku i Dubrovniku dajemo motiv mladim ljudima da vide kako i u Hrvatskoj postoje potencijali za opstanka i njihov napredak i tako ih zadržimo u Hrvatskoj,” rekao je Zoran Đogaš, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu.
Potpisanim ugovorom uz KBC Split i Opće bolnice u Zadru, Šibeniku i Dubrovniku postaju sastavni dio splitskog Medicinskog fakulteta.
“Ove će bolnice biti dio nastavne baze, što znači da će studenti splitskog Medicinskog fakulteta moći vidjeti i upoznati se sa sadržajem rada tih bolnica u južnom dijelu Hrvatske, koje će im osigurati smještaj tijekom studijskog boravak u njima. Istodobno, liječnici iz tih bolnica moći će napredovati znanstveno i stručno kroz angažman na Medicinskom fakultetu u Splitu jer oni postaju dio naše katedre,” kazao je Đogaš.
U ime zadarske bolnice potpisnik ugovora prof. dr. Neven Skitarelić, dr. medicine, je istaknuo kako je Hrvatska vrlo mala s obzirom na svjetske razmjere, te je suradnja između svih centara nužna.
– Zadar ima svoje sveučilište na kojem postoji Odjel za zdravstvene studije koje je već deset godina u funkciji, a u bolnici imamo 15 znanstvenika u nastavno – znanstvenom zvanju. Stoga možemo poslužiti kao dobra baza Medicinskom fakultetu u Splitu kao nastavna baza. Mi smo i ranije imali ugovore s Medicinskim fakultetom do 80-tih godina, pa je 2000. godine potpisan jedan ugovor, tako da je ovo obnavljanje ovih ugovora koji Zadar sa Splitom ima, istaknuo je prof. Skitarelić.
Rektor splitskog Sveučilišta Dragan Ljutić istaknu je kako je riječ o okrupnjavanju, odnosno “funkcionalnoj integraciji” zdravstvenih ustanova u Splitu, Zadru, Šibeniku i Dubrovniku radi podizanja razine kvalitete življenja u Dalmaciji.
“Stvaranje mini konzorcija zdravstvenih ustanova znači dizanje sigurnosti življenja ne samo u Splitu nego u svim županijama u Dalmaciji na višu razinu,” dodao je rektor Ljutić. Na temelju današnjeg ugovora, uz pomoć bolnica iz Splita, Zadra, Šibenika i Dubrovnika, ojačat će se i studiji koji su sve traženiji – studij farmacije i studij dentalne medicine.