U povodu obilježavanja Svjetskog dana glaukoma i Tjedna borbe protiv glaukoma u Gradskoj je loži otvorena izložba „Gledanje nevidljivog”. Dr. Katarina Vukojević s Medicinskog fakulteta u Splitu izradila je zanimljive slike razvoja oka s elektronskog mikroskopa, koje se posebno fokusiraju na glaukom kao “tihog kradljivca vida”, koji je zagonetan jer se promjene događaju u dijelu oka koji je promatraču nevidljiv.
– Oko možemo vidjeti iz različitih kutova, ali na ovim fotografijama vidi se nova perspektiva, jedan kozmos kojega ja svakoga dana istražujem, rekla je prof. dr. sc. Katarina Vukojević.
Prirođeni glaukom ima veliki socijalni značaj jer se pojavljuje u jednom od 10.000 porođaja. U domovima slijepih štićenika djeca s prirođenim glaukomom čine oko 10 posto populacije. Oko 65 posto bolesnika su muška djeca, a u 80 posto slučajeva pojavljuje se obostrano. Često u povijesti bolesti kod rodbine nalazimo slične oblike glaukoma.
Nekoliko riječi o izložbi rekli su dr. med. Suzana Konjevoda, voditeljica Odjela oftalmologije u zadarskoj bolnici te glavna sestra bolnice Darija Katuša, dok je posebna gošća bila studentica teologije i filozofije na Sveučilištu u Zadru Dorotea Badžoka, koja je otkrila kako izgleda svijet slijepe osobe.
– Samo je nebo granica i ako to želiš možeš sve. Zahvalna sam Bogu i svojoj obitelji koja me podupire. Osjećam da sam jednaka kao i drugi, jer to i jesam. Sljepoća ne znači ništa, bitno je da gledamo svojim unutarnjim očima, truditi se da sve bude kako treba. Ako želiš biti pozitivan, postići ćeš sve što želiš, rekla je Badžoka.
Podršku svojoj studentici na izložbi su pružili prorektori Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Nedjeljka Balić-Nižić i izv. prof. dr. sc. Slaven Zjalić.
– Sveučilište pokušava pružati maksimalnu podršku studentima s invaliditetom, uključujući ovu vrstu poteškoća. Koliko smo god educirani i mislimo da znamo sve što je potrebno, toliko i ne znamo. Učimo i od stručnjaka i od studenata koji dođu s ovakvim poteškoćama, rekla je Balić-Nižić.