Liječnici obiteljske medicine od ponedjeljka, 4. svibnja u ambulante vraćaju zdravstvene usluge u punom obujmu i sadržaju, ali organizacijski ostaju u epidemijskom načinu rada u skladu s propisanim mjerama zaštite zdravlja pacijenata i djelatnika. Na stranici Doma zdravlja o tome nema obavijesti.
No, od zadarskih obiteljskih liječnika doznajemo kako su oni cijelo vrijeme radili puno radno vrijeme.
– Bilo je puno manje pacijenata koji su dolazili u ambulantu. Dosta se komuniciralo telefonom, osobito s pacijentima u samoizolaciji, dok su se primali samo oni pacijenti kojima je bila potrebna hitna intervencija. Bilo je tu i dosta smirivanja pacijenata, osobito kroničnih bolesnika. Svi su bili dosta uplašeni prva dva tjedna, kazao nam je dr. Mladen Antišin. On osobno radi na jačanju vlastitog imuniteta, a za to, kaže, svi imamo priliku u ovom podneblju sunca, planine i mora. Dr. Antišina telefonom smo dobili na bicikliranju u Paklenici.
Liječnici obiteljske medicine su, prema njegovim riječima, amortizeri tog kolektivnog stresa.
– Stvoren je taj stres zbog amosfere straha, a on je pogodan ne samo za COVID, već i za druge viruse i neočekivane reakcije organizma. Trebat će puno više raditi s pacijentima antistresnim programima, ispričao je liječnik iz inače uvijek pune ambulante u Medulićevoj ulici. Sve je dobro prošlo, ali treba biti i dalje budan uz preventivne mjere koje su dale rezultata, poručio je dr. Antišin, zadovoljan što nije imao niti jednog zaraženog pacijenta.
Od ponedjeljka nema opuštanja u ambulantama obiteljske medicine:
Koordinacija hrvatske obiteljske medicine, KoHOM, uoči početka drugog vala popuštanja mjera, poziva svoje pacijente da dolazak kod liječnika obiteljske medicine prethodno telefonski najave radi dogovora termina dolaska.
Nošenje zaštitnih maski je obvezno, kao i dezinfekcija, mjerenje temperature te socijalna distanca koja se i nadalje mora strogo poštivati u čekaonicama i ambulantama. U prostoru čekaonice, veličine 4 metra kvadratna, smije biti samo jedna osoba, a sveukupno nikad više od 5 ljudi istovremeno, upozoravaju pacijente.
Pregledi će biti organizirani u razmaku od 15-30 minuta uz predviđeno vrijeme za provjetravanje i dezinficiranje prostora između pacijenata. Liječnici obiteljske medicine i dalje će osiguravati komunikacijsku s pacijentima i kolegama u sekundarnoj zdravstvenoj svim raspoloživim komunikacijskim kanalima koja su i tijekom epidemije bila vrlo učinkovita (telefon, e-mail, A5 uputnice, telefonska sekretarica).
Bolesnici s kroničnim bolestima, stabilnih kliničkih i laboratorijskih parametara, neće se upućivati na konzilijarne preglede u bolnicu, neovisno o prethodno zakazanim terminima ili preporukama konzilijarnih liječnika. Kronični bolesnici nadzirat će se redovito kroz patronažnu službu, provodit će samokontrole po njihovim preporukama te će se javljati izabranom liječniku prema dogovorenoj i zakazanoj dinamici.