Jedino poduzeće iz Zadarske županije koje je ostvarilo bespovratnu potporu na nedavnom natječaju Inovacije u S3 područjima je HSTec s dobivenih 1,8 milijuna kuna za razvoj novog globalno inovativnog proizvoda u segmentu automobilske industrije.
Riječ je o projektu „Inovacija organizacije poslovanja tvrtke HSTec d.d. u cilju komercijalizacije globalno inovativnog proizvoda HSR-VMS” ukupne vrijednosti 4,9 milijuna kuna.
Očekuje se da će rezultati provedbe projekta biti povećanje prihoda od prodaje za 12,5% te povećanje broja zaposlenih kroz otvaranje šest novih radnih mjesta. Projekt će trajati 18 mjeseci, a usklađen je s S3 tematskim područjem Promet i mobilnost, podtematsko područje Proizvodnja dijelova i sustava visoke dodane vrijednosti za cestovna i željeznička vozila, javljaju iz te uspješne zadarske tvrtke.
Tvrtka HSTec već 23 godina posluje na specijaliziranom i vrlo uskom tržišnom segmentu pogonske tehnike i robotske automatizacije. Bave se razvojem, projektiranjem i izradom pogonske tehnike, izradom specijalnih komponenti strojeva, robotskom automatizacijom, servisom i optimizacijom pogonske tehnike te razvojem specijalnih strojeva za staklarsku industriju.
Namjera ovog projekta je priprema za proizvodnju i komercijalizaciju novog, inovativnog proizvoda – autonomne robotske stanice za automatizaciju proizvodnje i kontrole automobilskih dijelova – HSR-VMS (HSTec Robotic station – Visual Measuring System). Ovaj inovativni proizvod doprinosi poboljšanju učinkovitosti u proizvodnom procesu i smanjenom rasipanju resursa zbog nedovoljno povezanih proizvodnih procesa.
„Fokus kompanije je visoko specijaliziran globalni tržišni segment u kojem kupci iz različitih sektora proizvodnje zahtijevaju potpuno prilagođena tehnička rješenja poput robotskih ruku koja odgovaraju njihovim specifičnim potrebama. Na globalnom tržištu automobilske industrije ovaj proizvod predstavlja ujedno i globalnu inovaciju, zbog značajnog unaprjeđenja u odnosu na postojeća rješenja na svjetskom tržištu”, istaknuo je Željko Goja, predsjednik Nadzornog odbora i savjetnik za razvoj u kompaniji.
Najviše bespovratnih sredstava dodijeljeno je kroz poziv „Razvoj poslovne infrastrukture” – 66 milijuna kuna, dok su za inovacije po svim pozivima dobili 38,5 milijuna kuna, od čega samo kroz natječaj „Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja” 33 milijuna kuna. Vezano uz poduzetničku infrastrukturu, trenutno su u provedbi ugovori u visini 66 milijuna kuna te ugovori za dvije poduzetničke zone vrijedni 12,4 milijuna kuna.