Kroz petodnevnu online radionicu, razmjenu znanja sudionika različitih struka i aktivnim sudjelovanjem građana koji valoriziraju radove, cilj ovogodišnje, četvrte po redu (G)radionice u organizaciji Društva arhitekata Zadar, bio je vidjeti kako i na koji način autobusne stanice mogu postati Zeleni Grad.
Prije današnjeg otvorenja izložbe sve nam je pojasnio Petar Kozina, predsjednik Društva arhitekata Zadar i osnivač malog kreativnog studija za arhitekturu i dizajn PIN.
– Zamislili smo Grad Zadar kao Zeleni grad, odnosno kao jedan od urbanističkih modela razvoja suvremenih gradova. Ove godine pozabavili smo se autobusnom stanicom kao mikroprostorom javnog prostora grada, unutar kojeg možemo intervenirati (G)radionicom prilično kratkog formata. Cilj nam je bio uvidjeti kako jedna autobusna stanica može odgovoriti na potrebe Zelenog grada: urbanizma, tehnologije, ljudi i problema s kojima se susreću u društvu – od ekoloških do onih znanstvenih, ispričao je Kozina.
Uvjet za sudjelovanje u (G)radionici bila je grafička izrada projekta, a mogli su se prijavljivati i pojedinci i timovi. Ove godine – ukupno 14 timova što je ujedno i rekord u odnosu na dosadašnje (G)radionice. Sabrano je ukupno osam kvalitetnih radova koje Zadrani imaju prilike vidjeti na izložbi ispred Kneževe palače.
Izložba se otvarila u organizaciji Društva arhitekata Zadra, Grada Zadra i Udruge Eko-Zadar u koprodukciji sa Narodnim muzejem Zadar.
Treću nagradu osvojila je GIBanica: Franka Omazić, Petra Omazić, Matko Puntijar.

Druga nagrada pripada STANIci: Frano Marinović, Ivona Žabek, Ivona Peša.

Prva nagrada pod nazivom “Adio vitre” ide trojcu Nola Bokun, Romana Dusper, Gita Grah.

Ostale ideje mladih arhitekata pogledajte u galeriji Saše Čuke.