Potres na Baniji skrenuo je na trenutak pažnju s brojnih slučajeva osoba koje i na našem području teško žive, prehranjuju se u Pučkoj kuhinji, a dio njih već duže je i bez doma nad glavom. Da je ta brojka zabrinjavajuća pokazuju i podaci iz gradskog UO za socijalnu skrb i zdravstvo, prema kojima su tijekom 2020. godine pravo na korištenje Pučke kuhinje koristile 332 osobe, od toga 262 svakodnevno. Za 70 osoba koje zbog starosti ili iz zdravstvenih razloga nisu bili u stanju dolaziti do Pučke kuhinje, ili zbog mogućnosti zaraze koronavirusom, ručak se dostavljao na kućnu adresu.
– Kad se sve uzme u obzir u Pučkoj kuhinji se tijekom jedne godine pripremi više od 100.000 obroka. Teško bi bilo i zamisliti sve posljedice koje bi nastale neprovođenjem ove aktivnosti, jer bi inače veliki broj osoba koje koriste ovu uslugu bile na rubu krajnje deprivacije i socijalne isključenosti, izvijestio je pročelnik Mario Pešut.
Korisnici Pučke kuhinje su osobe koje zbog životnih okolnosti te izostanka obiteljske solidarnosti nisu u stanju sebi osigurati podmirivanje osnovnih životnih potreba. Riječ je o nezaposlenim osobama bez ikakvih primanja, duševno bolesnim osobama, starijim osobama bez ikakve obiteljske potpore, beskućnicima i sl.
U obližnjem prenoćištu Sv. Vinko Paulski tijekom 2020. godine na povremenom ili stalnom smještaju bilo je ukupno 19 korisnika, od kojih njih 8 prenoćište koristi više od godinu dana u kontinuitetu. Korisnici prenoćišta za beskućnike su uglavnom osobe koje nisu u mogućnosti da si trajno ili privremeno osiguraju stanovanje, bilo da nemaju posao i obiteljsku potporu, da su zatečeni u skitnji ili su otpušteni s izdržavanja zatvorske kazne a nemaju se gdje smjestiti.
Osim smještaja beskućnicima su osigurani obroci, zdravstveni pregledi, ali i radno-okupacijski tretman, pa tako na zemljištu na Bokanjcu sami proizvode poljoprivredne kulture za potrebe pučke kuhinje.