Dva ribara slučajno su ulovila vrstu o kojoj ništa nisu znali. No zbog nedavnih medijskih objava, shvatili su da se radi o iznimno rijetkom i zaštićenom morskom psu sklatu, pa su životinju živu i zdravu, pustili natrag u more. Primjer je ovo koji pokazuje koliko je važna suradnja ribara, znanstvenika i medija u spašavanju ugroženih vrsta, piše Morski.hr.
– Slučajno smo u mrežu ulovili sklata prije par dana, u kanalu između Rivnja i Mulina na Ugljanu, na dubini 15-17m. Riba je bila 30-ak cm duljine i živu i zdravu smo je vratili u more, govore dvojica iskusnih ribara i prijatelja, koji za ovu priliku ne žele svojim imenom izlaziti u javnost, jer kažu, bitnija je poruka koju će poslati.
– Ulov smo upravo prijavili i Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, a ovu vrstu smo vidjeli prvi put u životu. Čak prijatelj, čovjek s otoka, koji radi na uzgajalištu tuna nije znao što je to, a zna puno i zajedno od malih nogu smo na moru i raznim alatima se služimo, ističe ribar.
– U ovom slučaju radi se o jedinki staroj oko dva mjeseca, možda i manje. Iznimno su rijetki originalni nalazi poput ovog, a i njihova mrijestilišta u Jadranu su upravo predmet istraživanja, ispričao je za Morski.hr morski biolog i patobiolog Andrej Gajić, ravnatelj Centra za marinsku i slatkovodnu biologiju Sharklab ADRIA i rukovoditelj Shark Tales pri National Geographic (Washington, D.C.) Andrej Gajić.
Službeno još nema informacija koliko ih je preostalo u Jadranu, no od stručnjaka se doznaje da ih ima svega nekoliko desetaka i njihov pronalazak je od iznimne važnosti za znanstvenu zajednicu.
Podsjetimo, prije dva dana stručnjaci iz Aquariuma u Puli su u akvatoriju Nacionalnog parka Brijuni vratili u more zaštićenu vrstu sklata sivca (Squatina squatina). Desetak dana prije je ribar iz Premanture na dubini od 23 m u svojim trostrukim mrežama stajaćicama za sipe na području rta Kamenjaka ulovio neozlijeđenu, mladu, juvenilnu jedinku (50-60 cm) “plosnatog morskog psa” za kojeg se ispostavilo da je kritično ugrožena vrsta. Životinja je potom dopremljena u Aquarium Pulu, gdje je pregledana i opet puštena u morske dubine.