Nakon uspješne digitalizacije renesansnog Dubrovnika koji je postao pristupačan turistički proizvod – od sada svi Zadrani, kao i posjetioci grada, u prilici su otputovati u prošlost kroz interaktivno mobilno iskustvo uz edukativno-zabavni narativ. Antička Jadera je digitalizirana i pretvorena u interaktivnu aplikaciju (Jader Anno CCXXI), zahvaljujući kreativnom radu agencije MediaUp!
– Zadar me inspirirao svojim nasljeđem! Nevjerojatno je koliko je slojeva povijesti i zbivanja otisnuto na tako malenom poluotoku, kroz tisućljeća. Svi su ti povijesni slojevi prisutni i danas, a onaj koji se mene najviše dojmio – Rimski sloj – je upravo onaj koji je oblikovao grad kakav poznajemo danas. Od trenutka kada sam došao u Zadar, želio sam na neki način vidjeti kako je Zadar izgledao nekad. Još prije dvije godine radio sam na modelu grada za VR naočale u kojem se promatrač, točnije igrač, mogao slobodno kretati u otvorenom 3D svijetu. Iako sam zbog kompleksnosti produkcije projekt morao obustaviti, drago mi je da sam tu konceptualnu verziju imao prilike podijeliti s studentima Arheološkog odjela Sveučilišta u Zadru tijekom Noći muzeja 2019. Koliko se sjećam bili su poprilično zainteresirani za takvo iskustvo. Prošle godine započela je suradnja sa Stipanom Ujdurom, čije sam 3D rekonstrukcije hrvatskih gradova prepoznao, i odlučio uklopiti u mobilnu aplikaciju na kojoj sam tada radio. Došao sam na ideju pokretanja franšize “Virtual Window” (u doslovnom prijevodu: virtualni prozor), sa željom da ispričam priču o Hrvatskoj na dosad neviđen način – oživljavanjem zaboravljenih lokaliteta i kulturne baštine kroz virtualno iskustvo dostupno svima na pametnim uređajima, otkrio je Frane Bilić iz zadarskog startupa za audiovizualne tehnologije MediaUp.
<div><small><a href=”https://youtubeembedcode.com/de/” mce_href=”https://youtubeembedcode.com/de/”>youtubeembedcode.com/de/</a></small></div><div><small><a href=”https://enablejavascript.co” mce_href=”https://enablejavascript.co”>Enable javascript</a></small></div>
Na početku suradnje, ne znajući da osim Foruma, Zadar ima bogatu antičku povijest, Stipan je bio pomalo skeptičan. Kroz komunikaciju s Bilićem, zainteresirao se za temu i napravio detaljno istraživanje koje je inspiriralo smjer u kojem je krenuo s 3D modeliranjem – bila je to antička Jadera.
– S obzirom da Stipan stvara iznimne i vjerodostojne 3D rekonstrukcije, koristeći se dostupnim povijesnim podacima, ja sam mu predložio da krenemo s izradom Zadra. Prvotnu suradnju, započeli smo korištenjem Stipanovog 3D modela Dubrovnika za razvoj aplikacije Dubrovnik Anno 1667 (takoder dostupna u Google Play trgovini), a nastavili sa Zadrom. Nadamo se da će ova priča biti prepoznata, i da ćemo u skoroj budućnosti i imati priliku nastaviti i s drugim prekrasnim hrvatskim gradovima. U ožujku svi zainteresirani su imali priliku vidjeti gotov model Jadere u Stipanovoj animaciji, a sada imaju priliku i virtualno se prošetati scenama antičkog grada, kazao je Frane Bilić.
Bez obzira putujete li u Zadar sa druge strane svijeta pa želite naučiti o njegovoj povijesti ili ste na licu mjesta i želite interaktivni dodatak svom razgledavanju; ili ste pak entuzijast otvoren za inovativne alate pripovijedanja – aplikacija Jader Anno CCXXI., preoblikovat će vaš doživljaj Zadra.
Preuzimanjem aplikacije Jader Anno CCXXI., otvara vam se prozor u antičko doba Zadra; prozor u njegove bedeme, ulice, forum i manje trgove, amfiteatar, aquadukt, kao i javno rimsko kupatilo – “terme”. Po prvi puta možete krenuti u samostalni virtualni obilazak Jadera, uz vrlo intuitivno aplikaciju i korisničko sučelje prilagođeno svim uzrastima.
Virtualni prozor je idealno rješenje za posjetitelje koji sa sobom ne žele nositi nezgrapne i teške VR naočale, ali žele imati prošireno iskustvo s lokacije. Aplikacija pretvara pametni uredaj u doslovni virtualni prozor, kojeg korisnik ne mora nositi na glavi; ali ako to baš želi – ima i opciju spajanja na VR naočale, koju može pokrenuti unutar aplikacije. S vremenom će aplikacija biti nadogradivana i dobiti proširenja koja bi trebala omogućiti istraživanje pojedinih 3D modela zasebno.
– U konačnici, sve ovisi o prihvaćenosti proizvoda i povratnim reakcijama korisnika koje dobijemo. Želimo da cijena preuzimanja aplikacije bude prihvatljiva svima, te da proizvod približimo širokoj publici – kako stanovnicima Zadra, tako i posjetiteljima, ali i zaposlenima u turizmu. Cijena aplikacije bit će fleksibilna: s početnom promotivnom cijenom od 21.00 kn (s uključenim PDV-om) u periodu do 01.06.2021., kako bi izašli u susret domaćim entuzijastima i posjetiteljima; dok će cijena u sezoni biti nešto viša. Danas više nikome nije strano platiti za nešto digitalnim i mobilnim putem, a preko Google Play trgovine, plaćanje je jednostavno i sigurno, ističe Valentina Petković, voditeljica prodaje.
– VR i slični alati s kojima radimo su suvremeni medij koji nudi velike mogućnosti – pogotovo u turizmu i marketingu. U MediaUp-u vjerujemo da turist obično “kupuje” iskustvo, a ne proizvod, jer je zapravo baš to ono što pamti, i ono o čemu priča. Virtualni prozor upravo zato dolazi kao izvrsno rješenje, jer korisniku pruža potpuno novo iskustvo tijekom putovanja, a koje mu ostaje na pametnom uređaju i nakon putovanja, kao trajni digitalni proizvod! Vjerujemo da Hrvatska kao turistička destinacija, prepoznata među globalnom publikom kao autentična i povijesno zanimljiva, upravo treba ovakve alate i brending strategiju na nacionalnoj razini, kako bi uspješno ispričala svoju priču i podijelila svoje posebnosti sa svima koji to žele čuti , ali i doživjeti – nalazili se oni na zadarskom forumu ili u New York-u, zaključuje Petković.