Gradonačelnik Branko Dukić i u ovoj je godini donio program mjera i aktivnosti za pripremu turističke sezone u 2021. godini kojeg su pripremile nadležne komunalne službe.
Program koji je tek ovih dana objavljen u Glasniku Grada Zadra propisuje 71 mjeru i aktivnost koje su ponavljaju (copy paste) iz godine u godinu – . Neke su općenite i govore samo o općenitim zadacima poput održavanja čistoće u gradu ili “unapređenju sustava gospodarenja otpadom na području Grada Zadra”, dok su druge neprovedive, poput sanacije Odlagališta Diklo, za što Čistoći nije postavljen vremenski rok, a i ne može biti dok se ne riješi problem odvoza na drugu lokaciju. U istoj kategoriji je i mjera “Sukladno mogućnostima intenzivirati trajektne i brodske veze prema otocima te po potrebi uvoditi dodatne linije”, o čemu odlučuju država i Jadrolinija, a ne Grad Zadar.
– Ukoliko se do početka glavne turističke sezone popravi situacija u vezi s pandemijom bolesti Covid 19, u turističkoj godini 2021. očekuje se povećanje fizičkog obujma turističkog prometa, kako broja turista, tako i broja noćenja, te posebice prihoda od turizma. Za ostvarenje tih ciljeva potrebno je kroz daljnje podizanje kvalitete turističke ponude, jačanje suradnje javnog i privatnog sektora i pozicioniranja grada kao atraktivne turističke destinacije, nastaviti i s provedbama mjera i aktivnosti koje mogu doprinijeti boljoj pripremi i odvijanju naredne turističke sezone, navodi se u obrazloženju mjera.
Nazivi tvrtki, smjerokazi i drugi reklamni panoi, suncobrani, tende i sl. u povijesnoj zaštićenoj jezgri trebaju biti izrađeni i postavljeni sukladno odobrenju Konzervatorskog odjela. Svi protupravno postavljeni predmeti na javnim površinama (kozlići i sl.) moraju se odmah uklanjati, a komunalni redari tijekom turističke sezone moraju dežurati na terenu do 2 sata ujutro, navodi se u smjernica,a iako se zna da nije bilo zapošljavanja sezonaca.
Iako se u tom programu godinama govori o potrebi ujednačavanja izgleda vanjskih prostora ugostiteljskih objekata, u najnovijem se nalaže “izvidjeti mogućnost” tipizacije stolova i stolica, reklamnih natpisa, tendi, suncobrana, klupa, koševi i sl. na javnim površinama, kao da o tome do sada nije bilo riječi.
Nije definirano koji bi bio sljedeći korak i kada bi se proveo nakon što se izvidi takva mogućnost. Vlasnici ili korisnici stambenih i drugih prostorija obvezni su brinuti se o urednom vanjskom izgledu pročelja zgrada i čistoći balkona, prozora, uličnih terasa te ih ukrašavati cvijećem, kao i brinuti o urednom izgledu i čistoći ulaznih vrata zgrade i prostora za odlaganje kućnog otpada.
Čistoću na javnim površinama treba održavati na visokoj razini, te posebnu pozornost obratiti na crne točke glomaznog i ostalog otpada. Potrebno je dodatno educirati stanovništvo o pridržavanju propisanog vremena iznošenja i odvoza smeća te osigurati svakodnevno pranje ulica i Narodnog trga, posebice u staroj gradskoj jezgri, vodeći računa o radnom vremenu ugostiteljskih objekata i stanovništvu Poluotoka. Posebnu pozornost potrebno je posvetiti svakodnevnom pranju, s morske strane, prostora ispred ulaza u tržnicu i ribarnicu, a koševe za smeće postaviti gdje je potrebno i redovnim pražnjenjem izbjeći neurednost na javnim prostorima. Svi javni WC-i moraju biti u stanju funkcionalne ispravnosti, s radnim vremenom od 8 do 24 sata.
Od konkretnih mjera navodi se prva faza sunčališta i šetnice na plaži Diklo, koje je dovršeno ovih dana, dok su pri kraju radovi na uređenju plaže Kolovare istočno od bazena do nekadašnjeg plažnog objekta Zara beach.