Otvaranjem Centralnog ispisnog mjesta prekršajnog postupka u PU zadarskoj danas je, prema riječima ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, otvoreno novo poglavlje u radu hrvatske policije.
– Ovo je put bez povratka što se tiče prekršaja u prometu, ali i svih drugih koji će postati dio našeg zaokruženog, digitalnog servisa, poručio je ministar držeći u ruci snop obrazaca kojeg su dosad prometni policajci morali ispunjavati kada bi zatekli vozače u prekršaju, a takvih je slučajeva u prosjeku čak 700 tisuća godišnje.
Istaknuo je kako je 2017. godine, kada je krenuo projekt unaprjeđenja i modernizacije rada prometne policije, i sam bio iznenađen količinom te papirologije. Nju će od sada u ophodnji zamijeniti prijenosna računala i pisači te policijska aplikacija koja će povlačiti podatke iz sustava.
– Više nećemo morati tri puta pisati jedan te isti podatak, bit će nam brže i lakše. Aplikaciju nije bilo teško savladati, rekao je jedan od “plavaca” koji je danas prezentirao ovaj novi sustav koji će biti povezan i s e-Građanima čime će građani dobiti potpun uvid u stanje i status njihovog predmeta.
Ispisivanje potvrde o prekršaju skratit će se na maksimalno 10 minuta.
– To je posebno bitno kada je u pitanju alkohol jer su takvi vozači negativno nastrojeni kad ih na mjestu prekršaja držite sat ili više vremena. Možda će među policajcima postojati poletni negativni stav na nešto novo, ali većina ih predstavlja mlađu generaciju koja je vična mobitelima. Edukacije se nastavljaju i vjerujemo da tu neće biti nikakvih problema, poručio je Marijan Vučko iz Službe za sigurnost cestovnog prometa, dodajući kako ovakav moderan sustav, koji će biti nadograđivan i za druge prekršaje, za sada nema niti jedna policija Europske unije.
Vučko vjeruje kako će implementacija sustava dovesti do povećanja sigurnosti na cestama, a u konačnici i do smanjenja prekršaja. Policajci više neće morati gubiti vrijeme na dugu administraciju, a uvođenjem digitalnog potpisa odzvonit će i višemjesečnom čekanju do same otpreme.
– Riječ je o jednom vrlo jasnom i za policijski rad revolucionarnom pristupu. Samim time što je sve digitalizirano, na najvišu smo razinu podignuli pitanje transparentnosti. Nema više ladice u koji će se predmeti moći spremati i na taj način izazivati frustraciju građana i službenika, poručio je Božinović koji je na novinarski upit istaknuo kako ne postoji precizna statistika o tome.
Na pitanje “zašto je baš Zadar odabran za centralno ispisno mjesto”, odgovorio je “zašto ne” ističući kako ne mora baš sve biti smješteno u Zagrebu ili gradovima većima od Zadra.
– Zgrada je također zadovoljila sve kriterije za uređaj, a načelnik Anton Dražina uvijek nastoji biti proaktivan i činjenica da je odabir Zadar dobrim dijelom rezultat njegovog utemeljenog lobiranja, poručio je Božinović.
Vrijednost samog uređaja za ispis kazni je 4 milijuna kuna, dok je cijeli projekt vrijedan čak 75 milijuna kuna. Kroz njega je opremljeno 26 presretača, nabavljeno 150 kućišta, 75 komada stacionarnih te 100 ručnih uređaja za nadzor brzine, 130 računala za referade prekršajnog postupka, 590 kompleta prijenosnih računala s mobilnim pisačima i 50 tableta.