Nakon objave našeg teksta o velikoj potražnji za medicinskim osobljem u zadarskoj bolnici, dobili smo i očitovanje kojeg je potpisao ravnatelj Željko Čulina.
Pretpostavljamo da ga je većim dijelom napisala njegova pomoćnica za sestrinstvo Darija Katuša, budući da je ona zadužena za organizaciji rada medicinskih sestara, čiji smo nedostatak problematizirali.
Pa smo pitali zbog čega je kasno upućena zamolba prema Medicinskoj školi koja je prema resornom ministarstvu uputila zahtjev (forma nije važna, op.a) za upisom još jednog odjeljenja medicinskih sestara. Za dva razreda je, naime, bilo više od 200 prijava.
Dobili smo poduže objašnjenje da bi se reklo kako nisu zakasnili i da zahtjev ostaje za 2023. godine:
„Vezano za zamolbu Opće bolnice Zadar o upisu još jednog razreda učenika Medicinske škole „Ante Kuzmanića” odgovaramo kako Opća bolnica Zadar nije u obvezi uputiti navedenu zamolbu. Radi dobre dosadašnje suradnje sa srednjom Medicinskom školom i želje da se dobra suradnja nastavi i dalje, a sve u svrhu osiguranja dostatnog broja medicinskih sestara za sve zdravstvene ustanove u Zadarskoj županiji, smatrali smo da je potrebno zamolbu uputiti kako bismo doprinijeli realizaciji povećanja broja upisne kvote za učenike prvog razreda Medicinske škole.
Zamolba je poslana na osnovu projekcija koje su izrađene za narednih pet i deset godina, a koje se odnose na prirodni odlijeva (odlazak u starosnu mirovinu) medicinskih sestara/tehničara kao i na osnovu povećanja broja djelatnika radi osiguranja što kvalitetnijeg pružanja zdravstvene skrbi za usluge u djelatnostima koje Opća bolnice Zadar provodi kao i one koje planira provoditi za narednih pet i deset godina. Tako smo za 2023. kada se planira otvaranje nove Medicinske škole uputili istom zamolbom i otvaranje još jednog razreda medicinskih sestara/tehničara (4 razreda po 24 učenika).
Opća bolnica Zadar je jedina zdravstvena ustanova u Zadarskoj županiji koja je u suradnji s Medicinskom školom uputila zamolbu Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu skrb, udruge i mlade i Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu i sport. Napominjemo kako je zamolba upućena na vrijeme jer su prethodno odrađene sve usmene konzultacije, tvrdi se u odgovoru iz Ravnateljstva.
Odgovor smo dobili i na pitanje velike fluktuacije medicinskog osoblja.
“Točno je kako je u posljednje dvije godine s 64 zaposlenika zaključen Sporazum o prestanku ugovora o radu. Navedeno se odnosi na sve profile radnika Opće bolnice Zadar (vrtlari, administrativni referenti, kućni majstori, kuhari, spremačice, liječnici, fizioterapeuti, medicinske sestre i ostali). Među navedenih 64 djelatnika nalaze se i pripravnici koji su podnijeli zahtjev za sporazumnim raskidom ugovora jer su na natječajima primljeni u radni odnos bilo u našoj ili nekoj drugoj ustanovi. Isto tako u navedenoj brojci nalaze se i liječnici medicine bez specijalizacije (pod nadzorom) koji su primljeni na željene specijalizacije u drugoj zdravstvenoj ustanovi. Također su u brojci navedeni i djelatnici koji su bili primljeni na određeno vrijeme kao zamjena za privremeno odsutnog djelatnika te su posao na neodređeno vrijeme dobili u drugoj zdravstvenoj ustanovi, navodi se u odgovoru iz Bolnice.
Potvrđeno nam je i kako Bolnica u pravilu svaki mjesec raspisuje natječaj za prijam radnika i to najčešće na određeno vrijeme kao zamjena za privremeno odsutnog radnika.
„ Za napomenuti je da se u pravilu radi o medicinskim sestrama obzirom da se radi o najbrojnijem kadru u ustanovi kao i o činjenici da iste koriste rodiljin i porodiljin dopust kao i bolovanje zbog komplikacija u trudnoći. Posljednjih godina sve je veća tendencija zaposlenika zdravstvenih radnika – očeva, koji koriste roditeljski dopust u trajanju od dva do četiri mjeseca. U ovom trenutku 55 medicinskih sestara koristi prethodno navedena prava, dok se kroz godinu brojka stalno kreće između 50-60 medicinskih sestara. Utjecaj pandemije uzrokovane virusom SARS-CoV-2 kao i potreba za zbrinjavanjem oboljelih od bolesti COVID-19 u Općoj bolnici Zadar, na učestalost objavljivanja natječaja, također je znatna iz razloga što su organizirane nove jedinice za zbrinjavanje oboljelih koje je bilo potrebno popuniti zdravstvenim kadrom. Pri tom su svi naši odjeli uz pridržavanje naputaka Ministarstva zdravstva i dalje radili u okviru svoje djelatnost, dodaje se na upit koliko je korona utjecala na veću potražnju za medicinskim osobljem.
Kratak i konkretan odgovor je na naše posljednje pitanje.
Tijekom ove godine do 95 medicinskih sestara/tehničara je u tijeku trećeg vala pandemije bilo raspoređeno u COVID odjele (broj se mijenjao ovisno o broju bolesnika koji su zbrinjavani na COVID odjelima – COVID 1, COVID-2, COVID-3 i COVID-JIL), napisano je u odgovoru na novinarska pitanja iz zadarske bolnice.