Državni meteorološki zavod uskoro će u funkciju pustiti novi meteorološki radar u Debeljaku. Njegova gradnja nije dobro “sjela” tamošnjim mještanima, koji se boje da bi ovaj uređaj mogao štetiti njihovom zdravlju. O ovom problemu na posljednjoj sjednici Županijske skupštine govorio je vijećnik Ivan Matić.
– Mještani su upozorili da već postoji određeni broj odašiljača koji imaju jednu određenu razinu zračenja. Zabrinuti su da bi još jedan takav uređaj mogao napraviti štetu za njihovo zdravlje, čak su neki i odselili zbog toga. Ne kažem da je taj uređaj štetan, nego da su zabrinuti jer nemaju relevantne informacije o projektu, rekao je Matić.
Radaru u Debeljaku dio je modernizirane meteorološko-motriteljske mreže u RH – METMONIC Državnog hidrometeorološkog zavoda. Na ukupno šest lokacija u Hrvatskoj postavit će se šest C-band Doppler dvojno polariziranih meteoroloških radara uz sustav za prikupljanje, obradu, konverziju i distribuciju radarskih mjerenja. Investicijom vrijednom preko 50 milijuna kuna osigurat će se pokrivenost cjelokupnog područja Hrvatske, dakle i Jadrana, koji do sada nije bio adekvatno pokriven radarskim podacima. Time će se stvoriti sustav ranog upozorenja na mogućnost velike količine oborine u kratkom vremenu, davati kratkoročne prognoze vremena, prognozirati kretanja i razvoj jakih grmljavinskih nevremena i sl.
Ilustracija (Wikimedia, free image)
– Do mene u posljednje vrijeme nisu dolazile informacije o nezadovoljstvu mještana, nakon što je ono tom prigodom bilo iskazano. O iseljavanju nema govora, dapače, u tom predjelu čak bilježimo rast stanovništva. Mi smo se svojedobno kao Općina žalili na akt o građenju, on je odbijen jer je utvrđeno da se sve radi po zakonu, a stručnjaci uvjeravaju da taj radar nije štetan za zdravlje, pogotovo jer djeluje prema nebu, rekao nam je načelnik Općine Sukošan Ante Martinac.
Postavljanje radara i do sada je donosilo prijepore, pa su tako mediji zabilježili kako je dio starijijh mještana bio dosta neugodan na prezentaciji koju je za mještane vodila dr. sc. Nataša Strelec, spominjući kako imaju dosta oboljelih od raka te kako su na obližnjem brdu već postavljene 22 antene. Stručnjaci DHMZ-a su pojasnili kako ovaj radar, za razliku od telekomunikacijskih, svojim elektromagnetskim snopovima zraka ne skenira horizontalno, nego snop ide prema nebu te je tijekom motrenja vrlo teško (u većini slučajeva nemoguće) da se ljudi i druga živa bića nađu u polju emitiranja, tim više što se razina emitirane elektromagnetske energije vrlo brzo smanjuje s udaljenošću od izvora zračenja.