Zadarska ribarnica jutros je zasjala u punom sjaju. I to doslovno, s novom rasvjetom i opremom koja je nabavljena kako bi zadarski ribari napokon s ponosom mogli prezentirali što su ulovili prethodnoga dana.
Nova ribarnica dobila je stolove s kadicama iz kojih se riba napokon prodaje s leda. Obnovljeni su podovi, zidovi, postavljeni stolovi od inoksa s kadama u kojima je led s ribom, ledomat, komora, ugrađene nove električne instalacije. Ambijent podižu i fotografije iz prošlosti Zadra Ante Brkana okačene na zidovima, koje će se zajedno s drugim materijalima “vrtjeti” na ekranima.
– Ostalo nam je nekih sitnica koje ćemo u hodu rješavati, najbitnije je bilo da otvorimo ribarnicu pred Božić i tako omogućimo ribarima da rade punim kapacitetom. Iza Nove godine završit ćemo zajedničke prostore, sanitarne čvorove i skladišta, najavio je direktor Tržnice Zadar Tomislav Letinić.
Oprema vrijedna oko milijun kuna nabavljena je sredstvima Tržnice i kroz europski projekt Adria Smart Fish, u kojemu je partner Zadarska županija. Cilj projekta bilo je unaprjeđenje malog priobalnog ribolova, a uvjeti za kvalitetniju prodaju ulova tome će svakako pomoći, rekao je jutros županijski pročelnik Daniel Segarić.
– Grad Zadar je konačno dobio jedan reprezentativan prostor, u kojemu se riba prodaje po svim higijenskim standardima i veterinarskim uvjetima. Kao najribarskija županija napokon imamo prostor u koji se s radošću može ući i pokazati ribu, kaže Segarić.
Uz prodaju izravno s leda novost su i istaknute deklaracije s imenom i cijenom ribe koja se prodaje. Izbor nije prevelik, što se s jedne strane može objasniti time da trenutačno nije škur, pa nema većih količina srdele i druge sitne plave ribe, a s druge strane izlovljenošću i stanjem ribljeg fonda u Jadranskom moru. Ribari koji u potrazi za svojom lovinom potegnu i do Ploča žale se kako je rijetkost u mreži naći na neku hobotnicu ili pravu oboritu ribu, kovača, zubaca, škarpinu…
Ako se rano dođe, na ribarnici se mogu “uloviti” i takvi primjerci. Za razliku od brancina i orada iz uzgoja, čije se cijene kreću od 50 d0 80 kuna, za “divlji” primjerak trebat će izdvojiti dvostruko više. Manje lokarde i manule jutros su se prodavale po 30 kuna, salpa po 40, fratar, girice i muzgavci po 60, mol, trlja i arbun po 80, lignja od 80 do 130 kuna, sipa po 90, škrpun po 100 kuna, a odresci tunjevine između 130 i 160 kuna po kilogramu. Naravno, ima tu dosta varijacija s obzirom na veličinu, želju prodavača da se riješi ribe ili pregovaračko umijeće kupca. Za one koji vole ribu i morske plodve iz leda i uzgoja, prodavači nude veliki izbor na sjevernoj strani i istočnom ulazu.
U svakom slučaju, od danas zadarska ribarnica neće biti mjesto koje će se zaobilaziti, nego će se u nju rado svraćati čak i ako se ne ide u kupovinu ribe.