Nezadovoljan presudom Prekršajnog odjela Općinskog suda u Zadru, jedan je vozač kaznu za prebrzu vožnju digao na Ustavni sud.
Obaveznim prekršajnim nalogom Postaje prometne policije Zadar muškarac iz Stare Novalje proglašen je krivim što je 28. svibnja 2019. godine u 19:15 sati na DC-106 u mjestu Rtina Stošići upravljao vozilom brzinom od 90 km/h. Umanjeno za 10 km/h, to iznosi 80 km/h na dijelu ceste gdje je ograničenje brzine 50 km/h. Kad su ga policajci zaustavili, odbio je potpisati obavezni prekršajni nalog koji mu je na licu mjesta uručen u ruke s uplatnicom na iznos od 1.000 kuna.
U svojoj obrani na sudu vozač je naveo da su policajci utvrđivali prekršaj u zoni van naselja, odnosno nekoliko metara dalje od znaka i to za naselje Vrankovići, a ne Rtina Stošići. Ističe kako se time isključuje ograničenje od 50 km/h, ali i da brzina koja mu se stavlja na teret nije bila njegova jer je bio treći u koloni vozila i stoga nije mogao voziti 90 km/h, a što dokazuje priloženom fotodokumentacijom. No policajka, koja se dobro sjeća tog slučaja, na sudu je objasnila kako se, neovisno o tome što je bio u koloni, uređaj za snimanje ciljano usmjerava na točno određene registarske oznake vozila koji se snima, a laserske zrake se onda odbijaju na njihov uređaj. Dok je davala iskaz, vozač nije bio prisutan u sudnici, čime je, kako je istaknuo, onemogućen u kontradiktornom raspravljanju. Dok on tvrdi kako nije bio pozvan na ročište, sud je naveo kako je poziv primio na znanje na prvoj raspravi.
Na Ustavnom sudu upalio je pak njegov drugi prigovor, prema kojem mu je povrijeđeno pravo na pravično suđenje zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja. Naime, osuđen je za prekršaj za koji je propisana kazna u iznosu od 500 kuna, a on je dobio kaznu od 900 kuna. Smatra kako je tako Općinski sud u Zadru primijenio sankciju koja nije propisana zakonom. Ustavni sud utvrdio je kako se doista presuda poziva na odredbu za prekoračenje brzine od 10 do 20 km/h, za što je određena novčana kazna od 500 kuna, dok se prekršajni nalog MUP-a odnosi na prekoračenje od 20 do 30 km/h i pripadajuću kaznu od 1.000 kuna.
„Ustavni sud ocjenjuje da Općinski sud nije u osporenoj odluci obrazložio svoje stajalište glede iznosa izrečene novčane kazne u vezi s primjenom mjerodavne odredbe ZoSPC-a podnositelju na način koji bi otklonio sumnju u arbitrarnost postupanja i odlučivanja, odnosno na način koji bi činio nedvojbenim utemeljenost donesene odluke na ustavnopravno prihvatljivom tumačenju i primjeni mjerodavnog materijalnog prava, čime je došlo do povrede prava podnositelja na pravično suđenje. S obzirom na to da je na opisani način utvrdio povredu podnositeljevog ustavnog prava na pravično suđenje, Ustavni sud ne smatra potrebnim baviti se eventualnim daljnjim povredama ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčenih Ustavom na koje podnositelj ukazuje u predmetnoj ustavnoj tužbi”, navela je predsjednica Vijeća Ingrid Antičević Marinović u zaključku kojim se usvaja ustavna tužba te ukida presuda zadarskog suda, čime se suđenje za prometni prekršaj vraća na početak.