Nakon upita MOST-ovog vijećnika Ivana Matića, koji je skrenuo pozornost javnosti na i dalje prisutnu zabrinutost mještana Debeljaka zbog podizanja meteorološkog radara i mogućeg negativnog utjecaja njegovog zračenja na zdravlje, iz Zadarske županije zatražili su očitovanje investitora – Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Brdo Glavica pokraj Debeljaka jedna je od tri lokacije na kojima DHMZ postavlja tri suvremena meteorološka radara, u sklopu EU projekta METMONIC vrijednog čak 343 milijuna. U odgovoru na vijećničko pitanje glavna ravnateljica DHMZ-a Branka Ivančan-Picek naglasila je važnost tog projekta kojima će se eliminirati postojeći nedostatak informacija. Time će se stvoriti sustav ranog upozorenja na mogućnost velike količine oborine u kratkom vremenu, davati kratkoročne prognoze vremena, prognozirati kretanja i razvoj jakih grmljavinskih nevremena.
Ivančan-Picek ističe kako su svjesni zabrinutosti osoba koje žive u blizini mjesta na koje će se novi radar instalirati.
– Međutim, upravo da bi se izbjegla bilo kakva dvojba i da bi se izbjegla mogućnost da se nabavi, instalira i pusti u operativni rad uređaj koji bi imao negativne utjecaje na zdravlje i kvalitetu života osoba koje žive u blizini radara, DHMZ je u pripremi i provedbi Projekta u potpunosti poštivao postupke propisane važećim propisima o čemu svjedoče sve izdane suglasnosti, mišljenja kao i građevinska dozvola, ističe Ivančan-Picek.
U detaljnom odgovoru, kojim želi otkloniti bojazni građana od negativnog utjecaja zračenja, ravnateljica DHMZ-a navodi kako je zračenje meteorološkog radara zapravo elektromagnetsko zračenje kakvo je prisutno posvuda u okolišu.
– Takvo elektromagnetsko zračenje generiraju svi električni i elektronički uređaji od kućnih električnih uređaja, trafostanica, dalekovoda, RTV odašiljača, mobitela, baznih stanica mobilnih operatera do radara. S obzirom na frekvenciju, zračenje meteorološkog radara pripada neionizirajućem zračenju mikrovalnog opsega. Zbog karakteristika zrake meteorološkog radara i njenog usmjeravanja tijekom mjerenja, vrlo je teško (u većini slučajeva nemoguće) da se ljudi i druga živa bića nađu u polju emitiranja meteorološkog radara, tim više što se razina emitirane elektromagnetske energije vrlo brzo smanjuje s udaljenošću od izvora zračenja. U javnosti su prisutne bojazni da radari emitiraju izrazito jako i štetno zračenje koje uzrokuje maligna i druga teška oboljenja. No, o štetnom utjecaju zračenja radara ne postoje nikakvi znanstveni dokazi, istaknula je među ostalim ravnateljica DHMZ-a.
Dodala je kako ipak preventivno u svakoj državi pa tako i u Republici Hrvatskoj, postoji zakonska regulativa koja propisuje dozvoljene razine elektromagnetskog zračenja u okolini.
– U praksi su mjerenja zračenja meteoroloških radara uvijek višestruko niža od zakonski dozvoljenih vrijednosti. Štoviše, mjerenja dokazuju da je zračenje mobitela znatno jače od zračenja bilo kojeg meteorološkog radara. To je prvenstveno zbog udaljenosti ljudskog tijela od izvora zračenja (mobitela i radara) i svojstva da se intenzitet zračenja smanjuje s kvadratom udaljenosti tj. mobitel je neposredno uz ljudsko tijelo dok radar to nije, istaknula je Ivančan-Picek.
Prema njezinoj najavi, nakon instalacije radara u Debeljaku će se izvršiti mjerenja razina elektromagnetskog zračenja kako bi se utvrdilo da su razine tog zračenja ispod propisane razine štetnosti za zdravlje. Uz to, DHMZ će prije puštanja radara u rad morati ishoditi i dozvolu ministra zdravstva.