Priča o koncesiji sidrišta u uvali Široka na otoku Istu, nakon što je 2017. godine prestala važiti koncesija tamošnjoj poljoprivrednoj zadrugi, dobila je neočekivan rasplet. Na natječaj raspisan prošle godine javilo se petoro zainteresiranih, među njima i PZ Ist u zajednici s društvom Gistum. Županijsko povjerenstvo pregledalo je sve ponude, utvrdilo kako su sve valjane te za ekonomski najpovoljniju odabralo društvo Široka u vlasništvu Stipe Segarića. Međutim, uslijedila je žalba i rasplet u kojemu je država poništila odluku zbog pogreške u ponudi, a onda županijsko povjerenstvo u ponovnom razmatranju odbilo sve preostale ponude, koje je smatralo ispravnima u prvom krugu.
Mještani Ista pedesetak su godina nudili uslugu privezivanja na nautičarske bove u uvali Široka. Kada im je koncesija 2017. istekla Županija nije raspisala novi natječaj, jer je Prostornim planom Grada Zadra ovdje planirana marina, koja će imati i sidrište. Luka je prešla u nadležnost Županijske lučke uprave, koja je sljedeće godine uredila vanjski dio mula za privez nautičara. Uz operativni dio gata dužine 10 metara postavljen je drveni podest s bitvama za privez plovila, čime je 40 metara gata uređeno za 20 nautičkih vezova.
Županija je prošle godine ipak raspisala natječaj za sidrište, na koji je pristiglo pet ponuda. Ponuda Široke srušena je nakon žalbe društva Craft i zajednice u kojoj su bili Gistum i PZ Ist. Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture utvrdilo je kako je u ponudi pogrešno prikazan izračun cijene i količine sidrenih blokova, a i u osnovna sredstva u sidrište ne može se uvrstiti aqua park, jer sidrište nije mjesto gdje je dozvoljeno kupanje. Ministarstvo je vratilo predmet povjerenstvu, koje se potrudilo i uspjelo pronaći nepravilnosti u četiri preostale, tako da posao za sada neće nitko dobiti.
Ponuda obrta VIK odbijena je jer je 16 tisuća kuna pribrojeno u iznos ukupnog investicijskog ulaganja od 832 tisuće kuna te zbog nepravilno izračunate cijene nabavke i zamjene bova i konopa. Gistum i PZ Ist su u ponudu stavili troškove ronioca čiji sat rada košta 500 kuna, ali ga nije naveo u popisu djelatnika, pa se cijenom opreme za ronjenje umjetno povećava ulaganje u osnovna sredstva. Također, preko 30 posto ulaganja odnosilo se na nabavku eko-tanka, iako sidrište ne može prikupljati sve vrste otpada.
CRAFT d.o.o. obvezao se uspostaviti sidrište unutar prve godine koncesije, ali je sva ostala ulaganja u narednim godinama predstavio kao troškove održavanja građevina i opreme kao dugotrajne imovine na pomorskom dobru, što ne ulazi u investicijsko ulaganje. Ponuda Hatatitle iz Rijeke odbijena je jer pod dodatnim uslugama koje misli obavljati u sklopu koncesije navodi i ugostiteljske usluge, što nije u skladu s natječajnom dokumentacijom.
Iako u prvom krugu nije vidjelo ni jednu spornu stvar u ponudama, nakon odluke Ministarstva i temeljitog češljanja, Povjerenstvo je tako uspjelo oboriti i četiri preostale. Upravni odjel za pomorsko dobro, more i promet Zadarske županije ponovno će objaviti obavijest o namjeri davanja koncesije na pomorskom dobru, a nautičari će se i ove godine u Širokoj sidriti “na divlje”.