Iako se Vladina Uredba o kriterijima financiranja i ugovaranja programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge donijela u travnju prošle godine s rokom usklađenja od 60 dana, pravne službe Grada Zadra to su uradile s kašnjenjem od godinu dana.
Pravilnik o financiranju javnih potreba Grada Zadra, službeno je objavljen početkom kolovoza. Na osnovu njega će se idućeg mjeseca početi objavljivati natječaji za sufinanciranje javnih potreba u kulturi, sportu, tehničkoj kulturi i socijali.
Iz odjela za kulturu i sport krajem srpnja je pročelnica Dina Bušić potpisala plan da će natječaj za kulturu i tehničku kulturu okvirno biti objavljen u kolovozu. U toj dopuni plana navodi se 2.5 milijuna kuna za javne potrebe u kulturi koji će se okvirno podijeliti na 80 korisnika. Koliki je financijski plan za sport, ne navodi se na stranici Odjela za kulturu i sport.
Odredbe Pravilnika su takve da udruge moraju potrošiti vremena, truda i papira (prijava obavezna u digitalnom ali i izvornom obliku) da bi iz gradske blagajne iskamčili koju tisuću kunu.
I to uz bjanko zadužnice koje su tražene od malih udruga uz potpisivanje ugovora za sufinanciranje programa za kulturu. Sufinanciranje daleko većih sportskih udruga odvija se preko Sportske zajednice Grada Zadra koja to prilikom ugovaranja ne traži.
U najnovijem Pravilniku bjanko zadužnica kao instrument osiguranja se ne navodi ili možda nismo prepoznali u birokratizmu tipa: povrat sredstava i pripadajućih kamata i sredstva za osiguranje povrata sredstva, u slučaju nevraćanja neutrošenih ili nenamjenski utrošenih sredstava. Ili odredba koja kaže: Ako korisnik ne vrati sredstva u roku koji je Grad utvrdio, Grad će povećati dospjele iznose dodavanjem zatezne kamate.
A kada oni nama kasne s uplatom, tada nema kamata, kazat će iz udruga koje su imale problema s uplatama iz tog odjela.
Kontrola novaca koji se daju udrugama, po pet, 10, 20, najviše stotinjak tisuća kuna je rigorozna. Trošenje novca kontrolira se kroz izvještaj ili na lice mjesta dolaze službenici iz odjela. Ta se odredba provjere „in situ” može odnositi samo na Odjela za kulturu i sport, jer Odjel za socijalnu skrb ima samo dvoje službenika.
Troškovi osoblja udruga koje se sufinancira iz gradskog proračuna, a to se osobiti odnosi na sportske udruge i njihove trenere, trebaju se dokazati kroz formulu koji je teško razumjeti. Korisnik će, uz opisna izvješća provedbe programa i projekta, dostavljati popratne materijale, kao što su isječci iz novina, video zapisi, fotografije i drugo, jedna je od pisanih odredbi. Iz udruga su stizale informacije o tome kako su bili usmeno upozoreni ako na svoje info materijala nisu isticali da im je program sufinancirao Grad Zadar.
I prije koji dan smo dobili zamolbu da to ubacimo u najavu jednog kulturnog događaja.