Ministrica kulture i medija dr.sc. Nina Obuljen Koržinek danas je u Zadru sudjelovala na 28. sjednici Hrvatskog muzejskog vijeća. Sjednica Muzejskog vijeća, najvišeg savjetodavnog tijela Ministarstva kulture i medija, povremeno se održavaju izvan Zagreba, kako bi se naglasak stavio na lokalnu sredinu, u ovom slučaju Zadar, s obnovljenom Kneževom i Providurovom palačom, ali i drugim muzejima i kulturnim institucijama čija obnova je završena ili u tijeku.
Jedan od njih je Centar za podvodnu arheologiju, koji je u ovom trenutku najveća zajednička investicija Grada Zadra i ministarstva.
– Imamo dobre vijesti, a to je da je u UNESCO-u donesena odluka da je uspješno prošao evaluacijski proces tako da u relativno brzom razdoblju možemo očekivati potpisivanje ugovora za novo programsko razdoblje za Centar za podvodnu arheologiju, čime ovaj centar ostaje najvažniji istraživački punkt UNESCO-a u području podvodne arheologije i vjerujem da će s novim prostorima dobiti i nove mogućnosti širenja, rekla je Obuljen Koržinek.
Komentirala je novi zakon o upravljanju i financiranju kulture i kulturnim vijećima, koji je unio novu odredbu koja se odnosi na mogućnost koja se stavlja na raspolaganje državi i jedincima lokalne i regionalne samouprave da određene prostore, koji su gradski ili državni, pod određenim uvjetima stavljaju na korištenje kulturi i djelatnostima kulture bez obzira radi li se o javnim ustanovama ili nekim drugim pravnim osobama. U turističkim mjestima i brojnim drugim gradovima prostori u centru su vrlo skupi i teško je nekom tko se bavi kulturnom djelatnošću, tko ima knjižaru ili antikvarijat, natjecati se s nekim sadržajima koji su komercijalni kao što je ugostiteljska djelatnost.
– Ovime će se omogućiti da se neki prostor dodijeli za kulturu, a onda će se provesti licitiranje i natjecanje pod onim uvjetima koji su primjereni i koji se očekuju da se mogu postići od obavljanja takve djelatnosti. Cilj je da damo instrument u ruke i nama kao državi da tamo gdje imamo svoje prostore da ih na takav način stavljamo u upotrebu, ali posebno jedincima lokalne samouprave da ih potaknemo da takve vrijedne prostore u centrima gradova daju na korištenje jer grad bez kulture nije grad.
Objasnila je i kako se nije odustalo od izlaganja vrijednih umjetnina Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u Muzeju II palače, ali je trebalo vremena dok se nabavi dodatna oprema kojom će se to učiniti mogućim.
– Mi smo osigurali sredstva za pakiranje i transport što je velika stavka jer se radi o vrijednim umjetninama. Čim se riješe natječaji, po planu ćemo prenijeti jedan dio u Zadar čime se iznimno veselim. Zbirka sigurno dolazi u Zadar. Nije to važno samo za Zadar, to su neki od ciljeva kulturne politike koje uvijek ističemo, a to su mobilnost i decentralizacija. U ovom slučaju, mobilnost zaista vrhunske zbirke koja će i građanima i posjetiteljima biti jako zanimljiva, rekla je ministrica.
Tijekom radnog boravka u Zadru članovi Vijeća obišli su Međunarodni centar za podvodnu arheologiju, Muzej antičkog stakla, Arheološki muzej, Narodni muzej i Stalnu izložbu crkvene umjetnosti.