Bijeli papir osvanuo je i na izlogu putničke agencije Aquarius na ulazu u centar grada. Iz obavijesti na ulaznim vratima jasno je kako se tamo više neće vraćati, čime je nakon dugih 25 godina ostao prazan taj jedini prostor u Novim vratima.
Kada smo ga pitali razloge za iseljenje, vlasnik agencije Tonči Jureško kratko nam je rekao kako su do toga dovele „promjene na tržištu”. No ubrzo nam se otvorio i otkrio kako to nije jedini razlog.
– Dosad smo radili na dvije lokacije, samo što smo u Ulici Špire Brusine 13 dosad poslovali sezonski, dok smo u Novim vratima bili otvoreni čitavu godinu. No 25 godina borili smo se s velikom vlagom u tom prostoru. Uložio bih u zahvat da je to moj privatni prostor, no vlasnik je Grad koji očito nema interesa to rješavati. Štoviše, prilikom uređenja Muraja iznad prostora zasadili su biljke uslijed čijeg je zalijevanja dodatno pogoršano stanje s vlagom. Mogli smo se tuširati tamo tijekom ljeta! A koliko sam im novca dao tijekom ovih 25 godina, mogao sam 10 prostora kupiti, rekao nam je vlasnik agencije čija su vrata od 2. studenoga otvorena u Ulici Špire Brusine i zatvorena u Novim vratima.
Isti problem postoji i u Morskim vratima gdje se u zakupu kod Grada godinama nalazi agencija Mia tours. Prostor je to u bedemima u kojima je vlaga neminovna. Međutim, nakon EU projekta HERA u kojem su konzervatori tražili da se posijeku dvije crnike, što je trebalo biti rješenje za sanacije od vlage, voda je našla drugi put. Kao i nakon što je zasađeno novo bilje na Muraju. Iz Grada su im rekli da se radi o automatskom zalijevanju na koje oni ne mogu utjecati. Posljednje kiše natopile su zemlju toliko da su u agenciji morali skinuti luster koji se natopio vodom kako ne bi došlo do kratkog spoja. A gdje će preseliti agencije koje se bave morskim prijevozom i brodskim turizmom kada su prostori u bedemu najbliži Gradskoj luci?
“Nova vrata” završila su na javnom natječaju Grada Zadra koji traži novog zakupca tog prostora površine 81 m2. Njegova nova namjena je “trgovina na malo autohtonim prehrambenim proizvodima u specijaliziranih prodavaonicama (maslinovo ulje, vino, rakija, pršut sir… kušanica”. Za zakup te “kušaonice vlage” Grad traži minimalno 19 eura/m2, odnosno nešto više od 11.500 kuna mjesečno, uz jamčevinu od 43.500 kuna.