U nedjelju, 11. prosinca oko 12.30 sati na području Slivnice Gornje tijekom lova u lovnom polju 62-godišnji lovac je nehotično ranio 65-godišnjeg drugog lovca, koji je zajedno s njim bio u lovu.
Policija je na mjestu događaja obavila očevid i provela kriminalističko istraživanje nad 62-godišnjakom kojom prilikom je utvrđeno da je lov organiziran uz važeće dopuštenje, te da je do ranjavanja 65-godišnjeg lovca došlo zbog nepažnje drugog lovca.
Ranjeni lovac je odmah prevezen u Opću bolnicu Zadar gdje mu je pružena liječnička pomoć te su mu utvrđene lakše tjelesne ozljede. Od 62-godišnjaka oduzeto je oružje i streljivo.
Policija je o događaju izvijestila državno odvjetništvo u Zadru te je nakon provedenog kriminalističkog istraživanja, protiv 62-godišnjaka podnijela kaznenu prijavu zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo Dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom.
Na području Policijske uprave zadarske tijekom prošle godine nisu evidentirana ozljeđivanja u lovu, dok su tijekom ove lovne godine evidentirana dva ozljeđivanja tijekom lova:
• na području mjesta Radovin
• drugi slučaj je bio krajem listopada ove godine na području mjesta Škabrnja gdje je lovačka sačma lakše ozlijedila 65-godišnjaka, te policija i dalje provodi kriminalističko istraživanje u cilju utvrđivanja svih okolnosti ovog događaja.
Policijski službenici obilaskom lovačkih udruga i kroz predavanja, edukativno djeluju na svijest lovaca, te tako pridonose da se sigurnost lova podigne na još višu razinu. Također, tijekom ove lovne sezone, u cilju prevencije kaznenih djela i prekršaja povezanih s lovom, na zbornim mjestima za vrijeme otpreme lova, policijski službenici su na više lovišta proveli kontrolu i pregled oružja, streljiva kao i oružnih listova. Do sada izvršenim nadzorom obuhvaćeno je više od stotinu lovaca, a policijski službenici u narednom periodu nastavljaju s provođenjem navedenih aktivnosti.
Kako bi se izbjegle nesreće u lovu, odnosno kako bi se zaštitila sigurnost svih sudionika lova, ali i drugih građana te imovine, Policijska uprava zadarska apelira na pojačan oprez lovaca te pridržavanje pravila lovačkog ponašanja.
Način ponašanja sudionika lova propisan je Zakonom o lovstvu i brojnim pravilnicima koji detaljnije razrađuju pravila kojih su se lovci dužni pridržavati. Tako je propisano da se lovačko oružje i naboji mogu upotrebljavati samo ako ne ugrožavaju sigurnost ljudi i imovine.
Zakon o lovstvu propisuje da je zabranjeno loviti divljač lovačkim oružjem u pojasu 100 metara od granice naselja, odnosno 300 metara od granice naselja većih od 10.000 stanovnika u nizini i prigorju te 200 metara od granice naselja većih od 10.000 stanovnika u brdsko-planinskim područjima.
Zakonom o nabavi i posjedovanju oružja građana propisano je kako je lovačko oružje vatreno oružje kojim je dopušteno loviti divljač po propisima o lovstvu. Lovačko oružje ne smije se nositi bez oružnog lista i isprave o identitetu te se ne smije upotrebljavati izvan lovišta, civilnih strelišta ili drugih mjesta koja su određena za vježbe gađanja. S oružjem i streljivo mora se postupati s osobitom pažnjom, a to se prije svega odnosi na pravilno čuvanje, pravilnu i stručnu upotrebu, nošenje, prenošenje i držanje oružja u ispravnom stanju. Oružje i streljivo moraju se čuvati tako da nisu dostupni osobama koje ga nisu ovlaštene posjedovati (pogotovo djeci), i to zaključani i odvojeni u metalnom ormaru, sefu ili sličnom spremištu. Vlasnik je dužan oružje čuvati u stambenom ili drugom prostoru u mjestu prebivališta, a ukoliko odlazi na vrijeme duže od godinu dana, oružje treba predati na čuvanje osobi koja ima oružni list za držanje ili držanje i nošenje oružja ili ovlaštenom trgovcu oružjem. Zakon isto tako propisuje da se oružje za lov može posuđivati, ali samo osobama koje imaju oružni list za takvu vrstu oružja ili odobrenje za nabavu takve vrste oružja. U slučaju gubitka ili krađe lovačkog oružja i streljiva, vlasnici su dužni bez odgode prijaviti policiji takve događaje.
U cilju izbjegavanja nesreća u lovu, podsjećamo na neka osnovna pravila sigurnosti u lovu:
– Prilikom odlaska i povratka iz lova, odnosno izvan lovišta i strelišta, oružje se mora prenositi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima nenapunjeno.
– Lovačko oružje nije dopušteno upotrebljavati u vrijeme smanjenje vidljivosti, za vrijeme elementarnih nepogoda i noću, osim za vrijeme mjesečine pri odstrelu određenih vrsta divljači.
– Kada se ne lovi, oružje treba biti prazno.
– Oružje se ne smije ostavljati bez nadzora (naslonjeno na drvo, u automobilu ili slično).
– Oružjem se mora rukovati oprezno i odgovorno.
– Oružje se ne smije okretati prema sebi ili drugim osobama, već uvijek u sigurnom smjeru.
– Prst se ne smije držati na otponcu.
– Prije i za vrijeme lova ne smije se konzumirati alkohol.
Budući da se najveći broj nesreća u lovu događa zbog slabog raspoznavanja lovaca po obraslim i šumskim prostorima, sudionici lova moraju nositi reflektirajuće/jasno vidljive kape ili prsluke narančaste ili crvene boje. Također se upozoravaju građani, koji borave na otvorenom, planinare, voze bicikle ili šetaju na mjestu gdje se odvija lov, da radi vlastite sigurnosti nose reflektirajuću ili svijetliju odjeću.