Danas su komunalni redari dobili foto-obavijest da je na plaži Kolovare viđena morska kornjača, točnije zaštićena vrsta glavata želva.
Redari su brzo reagirali i s lica mjesta poslali lokaciju preko centra 112 veterinaru koji ih zbrinjava. Veterinar Marino Mirčeta obavio je protokol prema Agenciji za okoliš te je zaključio slučaj želve s Kolovara.
Prema dužini i širini oklopa može se utvrditi njezina starost. Ispada da je ova pronađena na Kolovarama mlađa od 50 godina. Nadležni veterinar od komunalnih službi je zatražio neškodljivo uklanjanje lešine.
Što je uzrok uginula želve? – Nakon pomora 2019. godine kada je bura izbacila na kopno 20-ak želvi od koje smo neke i uspjeli spasiti, uzrok može biti mehanički a on u ovom sčučaju nije vidljiv. Može se i ugušiti u mreži a moguće je da je uginula zbog neke bolesti, navodi veterinar Mirčeta. Ne zna se ni koliko je ona plutala po moru na kojem je ovih dana prilično mirno.
Posljednja glavata želva u Zadru je imala zadnje utočište lani kada je ranjena doplutala do ulaza u Gradsku luku. Na putu prema Veterinarskoj postaji je, nažalost, uginula.
Glavate želve žive do 60 godina starosti i zrelost dostižu u dobi od 15 do 20 godina. Ženke se vraćaju na pješčanu plažu na kojoj su se izlegle kako bi polegle između 80 i 120 jaja u jednom gnijezdu. Glavate želve se gnijezde svake tri do četiri godine, po tri ili četiri puta u sezoni. Ukoliko je uznemirena tijekom polaganja jaja, ženka će se vratiti u more.
.
Iako su kornjače hladnokrvne, svoju tjelesnu temperaturu reguliraju kontroliranjem protoka krvi kroz kožu i peraje. Prednje peraje služe im za pokretanje kroz vodu, dok stražnje peraje imaju ulogu kormila. Ženke koriste stražnje peraje i za kopanje rupa u koje polažu jaja. Morske kornjače imaju oštra usta nalik kljunu i snažno osjetilo njuha koje im pomaže u potrazi za hranom, ali i kako bi pronašle plažu na kojoj su se izlegle.
Najveća prijetnja morskim kornjačama je interakcija s ljudima. Iako su sve vrste morskih kornjača zaštićene još uvijek se suočavaju sa slučajnim ulovom u ribolovne alate, navodi se među ostalim o toj zaštićenoj vrsti na stranici Instituta Plavi svijet.