S obzirom na to kako u Zadru privatne poliklinike niču kao gljive poslije kiše te u njima rede uglavnom bolnički liječnici, uključujući one u mirovini, pitali smo Ministarstvo zdravstva jesu li obavili nadzor u zadarskoj bolnici.
Prema posljednjim podacima u javnosti Upravno vijeće Opće bolnice Zadar izdalo je 60 odobrenja za rad izvan radnog vremena i liječnica. Vjerojatno je odobrenje dobio i jedan od članova Upravnog vijeća. Ravnatelj Željko Čulina izjavio je prošle jeseni kako je dvojici liječnika ukinuto odobrenje nakon što je je inspekcija otkrila kako liječnici u jednoj privatnoj poliklinci tamo rade bez potrebnog odobrenja.
U listopadu je službeni podatak ravnatelja zadarske bolnice bio 60, a mjesec dana poslije 56 s odobrenjen za samostalan rad od ukupno 242 liječnika specijalist. Ono što je najvažnije u toj priči je da je među njima 14 šefova odjela. Prema najavama reforme zdravstvenog sustava i predloženom zakonu koji nikako da se dogode, upravo šefovi odjela više ne bi smjeli raditi privatno.
Kakvo je stanje sada u zadarskoj bolnici, to bi prema odgovoru kojeg smo jako brzo dobili iz resornog ministarstva zdravstva, trebala biti provjera bez najave. Inspekcija Ministarstva zdravstava u KBC Split pronašla je liječnike koji rade bez dozvole kao i one koji su prijavljeni bili tog dana na poslu a nitko ih nije mogao pronaći u bolnici.
„Do sada obavljeni zdravstveno-inspekcijski nadzori u određenim javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama u Zagrebu i Splitu neće stati na tome. I nadalje se planiraju provoditi sustavni nadzori koje nećemo još komunicirati u javnosti s obzirom da je riječ o nenajavljenim nadzorima kojima je cilj dobiti uvid u što realnije stanje ispunjavanja radnih obveza u zdravstvenim ustanovama.
Važno je iznova naglasiti da je ispunjavanje radnih obveza temelj funkcioniranja svakog sustava uključujući i zdravstvenog. Prekovremeni rad, liste čekanja i ostali izazovi s kojima se suočavaju i pacijenti i djelatnici zdravstvenog sustava ponajprije zahtijevaju profesionalnost i etičnost na radnom mjestu kao i maksimalnu posvećenost pacijentima, što većina naših liječnika i djelatnika čine. Upravo zbog njih i naših pacijenata, ova zdravstvena administracija ne želi tolerirati dosadašnje utvrđene nepravilnosti od strane pojedinaca u zdravstvenom sustavu kao što to ne bi smjeli ignorirati niti ostali dionici zdravstvenog sustava”, odgovorili su iz Ministarstva zdravstva.