Zgrada dnevnih bolnica, za koje je Opća bolnica Zadar 2017. godine dobila nepovratnih 50 milijuna kuna, postaje zlatni rudnik za izvođača radova a ima li mu kraja, to svjetlo još nitko ne vidi.
Nema ni vidljivosti, što je obveza bolnice za taj EU projekt, pa je tek na novinarski upit o stanju radova objavljena informacija na stranici bolnice.
I dok nema informacija o tome kada će investicija započeta 2019. godine doći svom kraju, poznato je kako će Krekić Avangard kao nositelj poslova dodatno naplatiti svoj ugovor s još 66 tisuće eura. U aneksu ugovora navodi se da je to zbog dodatnih i zamjenskih zidarskih te kamenarskih radova te zbog radova na vodovodu i kanalizaciji.
Krekić Avangrad, koji uvijek dobiva javne poslove na ponovljenom natječaju, ugovorio je radove na 25,8 milijuna kuna bez PDV-a. On je uveden u posao u kolovozu prošle godine i za 8 mjeseci su trebali dovršiti radove na kojima je stala slovenska Solida. Oni su od ugovorenih 37,6 milijuna kuna bez PDV-a (47 milijuna kuna), potrošili 28,7 milijuna kuna, a naplaćeno im je jamstvo od 3,7 milijuna kuna. Županija je lani otvorila kreditnu liniju za 8,3 milijuna kuna. Razlog – inflacija i skuplji materijali.
Bunker u roh-bau izdanju
Kako to, kada je ravnatelj Željko Čulina prilikom raskida ugovora sa Slovencima 2021. godine rekao kako su ostali još obrtnički radovi?
Da se na gradilištu ne praši od radova svima je vidljivo. Stavljen je samo jedan dio fasade. Iz zgrade Interne snimljen je novi most. Svima se čini da je malo ukrivo postavljen kao spoj nove zgrade Dnevnih bolnica s Internom. Iz Ravnateljstva odgovaraju da je sve prema projektu kojeg je davno napravio Capital ing iz Zagreba.
“Radovi na izgradnji Mosta tj. „interne komunikacije između zgrade Nova interna i zgrade Dnevnih bolnica, koji će služiti za neometanu komunikaciju između zgrada te prijevoza pacijenata, trenutno su u fazi izvođenja. Veza se izvodi temeljem Glavnog projekta i dobivene građevinske dozvole.”
Pitali smo i za podrumski dio na kojem su radili Slovenci, a od tada se ništa nije pomaknulo osim dodatnog projektiranja. Potvrđeno je to u odgovoru iz Ravnateljstva bolnice.
Podrum, tj. bunker za smještaj linearnog akceleratora je građevinski završen, te sukladno dosadašnjim provedenim ispitivanjima zadovoljava sve uvjete.
Bunker nakon građevinskih radova čeka na projektiranje uređanja
“Nakon okončanja postupka za unutarnje uređenje prostor će biti u potpunosti spreman za prihvat uređaja”, najava je ravnatelja Čuline koji uvjerava javnosti kako je zadarska bolnica najbolja.
“Ovim putem napominjemo da je prostor („bunker”) Opće bolnice Zadar u najvišem stupnju gotovosti od svih drugih 21 bunkera u Republici Hrvatskoj tj. svih kliničkih bolničkih centara u RH, a za koje će se ovim projektom nabavljati oprema (Zagreb, Osijek, KBCSM, Split, Rijeka). Naime svim ostalim centrima, bez obzira što već imaju akcelerator, predstoji isti proces nabave izvedbenog projekta uređenja sukladno performansa uređaja”, pojasnio je ravnatelj zadarske bolnice koja više od pet godina bez konačnog roka vodi taj EU projekt.