Jedan od najistaknutijih hrvatskih glazbenika druge polovice 20. stoljeća, Zadranin Valter Dešpalj preminuo je u nedjelju, na blagdan Uskrsa, u 76. godini života.
Tužnu vijest objavio je portal Hrvatskog društva skladatelja iz kojeg ističu kako je Dešpalj bio izniman umjetnik i čovjek, svestrani i međunarodno istaknuti glazbenik, vrhunski violončelist, aktivan kao solist, komorni glazbenik, pedagog i glazbeni obrađivač.
Dešpalj je rođen u Zadru 5. studenoga 1947. godine, u glazbeničkoj obitelji. Uz oca Šimu, glazbenicima su uz njega postali i njegova sestra Maja te brat Pavle. Violončelo je Valter Dešpalj diplomirao na Juilliard School u New Yorku, u klasi Leonarda Rosea, a zatim se usavršavao na moskovskom Konzervatoriju u klasi Galine Kozolupove te kod Pabla Casalsa, Pierrea Fourniera i Andréa Navarre.
Zapažena i velika međunarodna karijera solista odvela ga je pred publiku gotovo svih europskih zemalja te, među ostalim, u SAD, Kanadu, Australiju, Kinu, Indiju i Iran. Nastupio je u najpoznatijim i najprestižnijim koncertnim dvoranama kao što su Carnegie Hall u New Yorku, Kennedy Center u Washingtonu, Sydney Opera House, Royal Festival Hall u Londonu, amsterdamski Concertgebouw, Velika dvorana Moskovskog konzervatorija, Dvorana Filharmonije u Sankt Peterburgu. Za diskografske kuće u Hrvatskoj, Njemačkoj, SAD-u i Rusiji snimio je niz diskografskih izdanja koja svjedoče o izvrsnosti interpretacije, odražavajući njegova promišljanja i shvaćanja glazbe kao i vrhunsko muziciranje.
Pod ravnanjem uglednih dirigenata (Lovre Matačića, Sergiu Comissione, Gűnthera Herbiga, Jamesa Conlona, Vernona Handleya, Hiroyukija Iwakija, Howarda Mitchella, Davida Zinmana, Andrzeja Markowskoga) Dešpalj je bio solist uz vodeće orkestre kulturnih metropola na trima kontinentima.
U komornom muziciranju bio je partner velikim umjetnicima kao što su Gidon Kremer, Dmitrij Sitkovjetski, Yo-Yo Ma, Heinrich Schiff, Philippe Entremont, Jurij Bašmet, Irena Grafenauer i Tabea Zimmermann. Hrvatska koncertna publika bila je u više navrata svjedokom Dešpaljeve sjajne suradnje s pijanistom Ivom Mačekom te gitaristima Darkom Petrinjakom i Istvánom Römerom”, istaknuo je Zlatko Madžar u svome tekstu u povodu dodjele nagrade Porin za životno djelo Valteru Dešpalju 2014. godine.
Promicao je izvođenje djela hrvatskih skladatelja: Ive Mačeka, Dore Pejačević, Brune Bjelinskoga, Rudolfa Matza, Borisa Papandopula i Stjepana Šuleka, a slovio je za jednoga od ponajboljih interpreta standardnog violončelističkog repertoara.
Na diskografskim izdanjima objavio je interpretacije šest velikih koncertantnih skladbi Luigija Boccherinija, Roberta Schumanna, Camillea Saint-Saënsa, Petra Iljiča Čajkovskoga, Brune Bjelinskoga i Stjepana Šuleka, sonate za violončelo i klavir Johannesa Brahmsa, Stjepana Šuleka i Ive Mačeka, te nekoliko skladbi za violončelo i gitaru.
Gotovo jednak doprinos onome u području glazbe za violončelo ostavio je i u gitarskom repertoaru. Njegove gitarske obradbe glazbe Johanna Sebastiana Bacha objavljene su u izvedbama Ane Vidović (Croatia Records, Naxos, BGS Records) i Petrita Çekua (Naxos).
Njegove obrade glazbe Burta Bacharacha i Jorge Bena u izvedbi ansambla Dvanaest violončelista Berlinske filharmonije objavila tvrtka EMI. Brojne Dešpaljeve redakcije te obrade za violončelo i za gitaru tiskale su ugledne izdavačke kuće (Universal Edition, Sikorski, Kunzelmann, International Music Company i Chantarelle).
Od 1972. radio je kao profesor violončela na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji te bio gost profesor na sveučilištima u SAD-u i Australiji. Na polju pedagogije ostvario je jednako sjajne rezultate kao i u glazbeničkoj karijeri. Osnovao je i vodio Ansambl Cellomania koji je postizao velik uspjeh na brojnim nastupima, gostujući na Dubrovačkim ljetnim igrama, u Ljubljani, Beču, Parizu, Amsterdamu i Moskvi, uz neke od najistaknutijih violončelista današnjice koji su gostovali na nastupima Dešpalja i Cellomanije.
Utemeljio je i vodio festival mladih gudača STRINGS ONLY! u Zadru, te majstorski tečaj Cello Focus u Pöllaubergu (Austrija). U Zagrebu je 1996. godine utemeljio glazbenu školu za posebno darovite mlade gudače.
Uz Porin za životno djelo, dobitnik je Nagrade Ivo Maček i Nagrade Vladimir Nazor za životno djelo, Nagrade Grada Zagreba, Nagrade Milka Trnina te Nagrade Lovro pl. Matačić Hrvatskog društva glazbenih umjetnika.
Uime Upravnog vijeća Glazbenih večeri u Sv. Donatu, gradska pročelnica za kulturu Dina Bušić uputila je sućut obitelji te objavila što je sve Dešpalj učinio za Zadar.
Obitelj Dešpalj je neizmjerno mnogo značila za glazbeni život Zadra. Postavila je naime, temelje klasične glazbe u poslijeratnom, razrušenom Zadru.
Najmlađi od troje djece Šime Dešpalja, violončelist, dugogodišnji profesor na Muzičkoj akademiji sveučilišta u Zagrebu, Valter Dešpalj napustio nas je jučer 9. travnja 2023. Uz brata Pavla, oca Šimu i sestru Maju, Valter je kao četrnaestogodišnjak svirao na prvim Glazbenim večerima u Sv. Donatu. U knjizi “Orkestar zadarske čežnje” prisjetio se i prvih proba Zadarskog komornog orkestra i izjavio: “Iz moje, tada dječje perspektive, prvi je koncert Zadarskog komornog orkestra bio sjajan! Znao sam to cijeniti jer sam se sjećao teških dana svih tih glazbenika entuzijasta kada su vježbali u Kneževoj palači bez ikakva grijanja. Gledao sam taj strastveni glazbeni podvig širom otvorenih očiju!”.
Srca Zadrana osvojio je Valter sa projektom “Strings Only!”. Ponovno poslijeratni Zadar, nakon Domovinskog rata, vapio je za kulturno-obrazovnim sadržajima. Tako je svoju školu za perspektivne gudače svakoga rujna održavao u crkvi Sv. Donata, animirao brojne Zadrane za studij na Muzičkoj akademiji, a rezultate rada predstavljao na koncertima za koje se uvijek tražila karta više.
Na Glazbenim večerima u Sv. Donatu nezaboravne koncerte priuštio nam je kroz višegodišnji projekt Cellomania u sklopu kojega su stasali najbolji violončelisti u Hrvatskoj, danas solisti, orkestralni glazbenici, profesori.
Valter Dešpalj nije se upuštao ni u što, a što nije znao raditi izuzetno. Bio je suradnik koji je uvijek garantirao vrhunske rezultate. Na tome smo mi u Zadru, od srca svi zahvalni. Uz izraze neizmjerne zahvalnosti za sve učinjeno i sućut obitelji, navodi se u objavi.