Nakon vremena rušenja stabala, popločavanja i asfaltiranja gradskih površina, stiže vrijeme ozelenjivanja i sadnje stabala. Barem bi se tako dalo zaključiti po objavljenom natječaju za izradu strategije zelene urbane obnove, koju Grad Zadar namjerava platiti 26.539 eura bez PDV-a.
Strategija zelene urbane obnove, navodi se u dokumentu, je strateška podloga za „ostvarenje ciljeva razvoja zelene infrastrukture, integraciju NBS rješenja, unaprjeđenje kružnog gospodarenja prostorom i zgradama, ostvarenje ciljeva energetske učinkovitosti, prilagodbe klimatskim promjenama i jačanje otpornosti na rizike”.
Prema uputama ministarstva, potrebno je izraditi povijesnu analizu koja obrađuje razvoj značajnih javnih zelenih površina, bazu podataka zelenih površina, uz snimanje iz zraka, terensko istraživanje, krajobraznu studiju i sl. Strategija bi trebala omogućiti očuvanje i unaprjeđenje zelenog karaktera i identiteta grada, stvaranje prostora ugodnog za život i podizanje kvalitete života, uspostavljanje umreženog sustava otvorenih površina, itd.
Strategiju je potrebno izraditi za administrativno područje Grada Zadra, koje obuhvaća obuhvaća naselja Babindub, Brgulje, Crno, Ist, Kožino, Mali Iž, Molat, Olib, Petrčane, Premudu, Ravu, Silbu, Veli Iž, Zadar i Zapuntel.
Bit će zanimljivo vidjeti koliko će se stabala prema strategiji trebati zasaditi, na kojim područjima, koliko će to koštati i kada bi se ona mogla realizirati. Jedan od posljednjih „zelenih projekata” bila je izrada Katastra zelenila, kroz koju su uneseni podaci o stablima za pojedine gradske četvrti. Projekt je stao no najesen bi se i on mogao aktivirati.
Inače, u Zadru se samo kroz Zelenu strategiju koju provodi Europska Unija u sljedeću godinu-dvije planira posaditi preko 1.000 stabala,