Na gradilištu nove Medicinske škole na Relji, otvorenom početkom ove godine, otkriven je problem sa statikom postojeće zgrada poznate pod nazivom Čazmatrans.
Iz Zadarske županije koja kao osnivač škole sudjeluje sa 17 milijuna iz kredita u skupoj izvedbi od 50 milijuna kuna za novu školu, naveli su kako je to posljedica požara koji se dogodio u zgradi, kao i zbog dotrajalosti konstrukcije izložene atmosferilijama, a nakon izrade projektne dokumentacije. Nju je potpisala arhitektica iz Zadra Iva Letilović. Zbog dodatnih radova morat će se mijenjati i građevinska dozvola.
Koliko će koštati privremena stabilizacija građevine, dodatno provedena statičkim injektiranjem zidova i koliko će se produžiti rok gradnje, znat će se više po završetku radova stabilizacije, a o čemu će javnost biti pravovremeno obaviještena. Tako je rečeno u odgovoru na novinarski upit.
Iako se radi o EU projektu koji mora imati vidljivost, javnost o problemu gradilištu na Relji nije informirana.
Iz Odjela kojeg vodi pročelnik za obrazovanje, kulturu i sport, Ivan Šimunić to su napravili tek po upitu i taj odgovor prenosimo u cijelosti:

“U srpnju 2019. izrađen je Idejni projekt – arhitektonski projekt zajedničke oznake projekta: MSR-10/19, oznake projekta: TD 10/19 (AB FORUM d.o.o., Zadar, Plemića Borelli 1, ovlaštena arhitektica Iva Letilović, dipl.ing.arh., broj ovlaštenja A 2836). Na temelju istog su ishođeni posebni uvjeti te je 21.07.2020. ishođena građevinska dozvola. Također su izrađeni izvedbeni projekti i troškovnik te je, sukladno Zakonu o javnoj nabavi, raspisan natječaj za izvođenje radova.
Samim početkom građenja uočena su odstupanja stvarnog stanja postojeće građevine bivšeg đačkog doma u odnosu na projektne pretpostavke te su angažirani projektanti konstrukcije kako bi se iznašlo novo rješenje koje bi uzelo u obzir zatečeno stanje konstrukcije te kako bi se osigurala privremena stabilizacija građevine tijekom izvođenja radova.
Stoga su sukladno stavku (2), članak 106 a. Zakona o gradnji, izrađene izmjene i dopune glavnog projekta dok će se izmjena i dopuna građevinske dozvole ishoditi najkasnije do podnošenja zahtjeva za tehnički pregled, sve sukladno odredbama članka 106 a. Zakona o gradnji. Spomenuta odstupanja su nastala kao posljedica požara koji se dogodio u zgradi kao i zbog dotrajalosti konstrukcije izložene atmosferilijama, a nakon izrade projektne dokumentacije.

Statičkim proračunom privremene stabilizacije je uz statičko injektiranje zidova, koje je predviđeno Glavnim projektom i ugovornim troškovnikom, predviđena dodatna stabilizacija izradom čeličnih spregova i zatega (prostorna rešetka).
Navedeni radovi su izvedeni te je građevina privremeno stabilizirana – učvršćena. Predstoji izvedba unutarnje armirano betonske ovojnice zajedno s armirano betonskim međukatnim konstrukcijama nakon čega će građevina biti u potpunosti stabilizirana te će se privremena stabilizacija demontirati.
Ovakve situacije su uobičajene pri većini rekonstrukcija zgrada zbog nemogućnosti uzorkovanja svakog pojedinog elementa konstrukcije. O ovakvim situacijama kao i o redovnim aktivnostima na gradilištu raspravlja projektno gradilišni tim na tjednim redovnim koordinacijama, a na kojima sudjeluju svi uključeni u postupak gradnje, navodi se u opsežnom odgovoru kojeg su nam prenijeli iz Ureda župana.


