Iz drugog pokušaja, Znanstvena knjižnica nakon tolikih godina odlazi pod okrilje Sveučilišta u Zadru. Gradu Zadru će ostati milijuni koje će moći preusmjeriti u nove ustanove.
Rasprava u kojoj nije sudjelovao nitko od HDZ-ovih vijećnika, bila je pomalo patetična jer se Grad Zadar odriče svoje tradicije i bogate knjižne građe.
“Di će vam duša”, govorio je Ante Rubeša svojim bivšim, kako je kazao, koalicijskim partnerima. On je podsjetio zadarske vijećnike kako je ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek zagovarala da u njenom Dubrovniku ostane Znanstvena knjižnica, dok u Zadru traži suprotno.
“Nakon svega što si govorio o nama, ne bi ti ni pasa dao da ga u šumu odvedeš”, uzvratio je Radeta.
“Ja mislim Ante da bi pas s tobom uživao”, smirivao je Marko Vučetić, predsjednik Gradskog vijeća, tenzije vijećnika SDP-a i Akcije mladih koje su se rasplamsale na ovoj sjednici.
Predsjednik Gradskog vijeća Marko Vučetić objasnio je zbog čega će sada biti za pripajanje. Prvi put je upravo njegova suzdržanost odlučila protiv pripajanja.
– Znanstvena knjižnica prirodno pripada Sveučilištu. Nemamo više rektorice ni pseudopolitičke ambicije, imamo jednu potpuno novu upravu koja zna što je znanstvena knjižnica koja će biti dostupna građanima. Na čelu Upravnog vijeća bio je sveuč. prof Marko Lukić koji je danas prorektor nove uprave. Zadar dobiva mogućnost da se o Znanstvenoj knjižnici ne govori o terminima vatikanske ovisnosti, zarobljavanja od strane sveučilišne zajednice nekoga i nešto. Građa i dalje ostaje pod ingerencijom Grada Zadra i bit će dostupnija.
– Ako mislite da je Znanstvena knjižnica prodisala jer je na čelu v.d koju je HDZ htio postaviti za ravnateljicu, neka vam vatikanski bogovi pomognu jer ni jedna knjiga vam neće pomoći, poručio je Vučetić koji kaže da je bio ponosan što ja onda spriječio, a danas je pravi trenutak.
Vijećnica AM Marjana Botić je navela kako Znanstvena knjižnica ima literaturu širokog raspona iz znanosti koje nisu povezane sa zadarskim sveučilištem. Kako će oni pravdati knjigu iz prava pri nabavi, pitala se Botić.
Vučetić ju je demantirao, tvrdeći kako će Znanstvena i dalje dobivati obavezni primjerak. U raspravi je online sudjelovao vijećnik AM, Roko Tadin, sugerirajući kako će biti sretan kada dođe onaj dan kada će Sveučilište biti onakvo kako ga je Vučetić opisao.
– Suočite se s tim da ne znate kako funkcionira Znanstvene knjižnica. Sami ste bojkotirali poziv kandidatima za Upravno Vijeće znanstvene knjižnice, ostao je borben Vučetić.
Rubeša ga je podsjetio kako je Znanstvena knjižnica njegov projekt.
– Za vijećnike AM, Znanstvena knjižnica nije tema od interesa. Meni aludira da ste od neprihvaćanja prijedloga postali najveći zagovornik predaje. I niste prihvatili prijedlog vijećnice Botić da se spoje dvije knjižnice i od Tadina za kojeg je upitno hoće li diplomirati nakon ovoga što je rekao. Moja rasprava od prošlog puta je ista, osim što sam rekao da neću glasati, uzvratio je predsjednik Vijeća koji je Rubešine navode nazvao “od sad do kraja vjekova jednom smijurijom”.
Što bi tek rekao na ponavljanje gradonačelnika Branka Dukića koji je više puta ponovio zahvalu rektorici Dijani Vican i to što u Znanstvenoj zaposlenici vrijedno čuvaju knjižno blago. Dukić je rekao kako prema novom Zakonu, on može postaviti ravnateljicu, što je apsolutno nepoznato u demokratskoj praksi.
– Netko je dobio ruže a netko Znanstvenu knjižnicu, zaključio je Vučetić rezultat glasanja točke kojoj je dao pečat.