Agronom, maslinar po vokaciji i praksi te docent na zadarskom Sveučilištu, dr. sci Šime Marcelić ocijenio je maslinarska godinu generalno slabijom nego lani, što je bilo za očekivati.
– Nekoliko faktora je na to utjecalo. Prvi razlog je prošlogodišnji prinos. U kombinaciji sa sušom koja je bila lani, dovela je do toga da se maslina nije mogla pripremiti za novi prirast na kojem ona nosi rod. Drugi uvjet je taj da je i dalje dominantna sorta oblica (orkula)koja je svih sorti najviše sklona alternativnoj rodnosti. Jedne godine ima viski prinos, a dogodine niski ili izostane. Treći razlog su ovogodišnji klimatski uvjeti, izmjena toplog i kišnog vremena tijekom ljeta što je pogodovalo razvoju nekoliko štetnika. Prvi je bio svrdalaš, pogotovo na otocima, a drugi je onaj koji sada izaziva maslinina muha, treće generacije. Onaj potencijal roda na početku ova su dva štetnika prepolovili. Posebno za oni koji su čekali kasnije rokove berbe. Rana berba je jedini način da se dobije kvalitetno ulje i količina,. U ovih 20 dana muha je napravila toliku štetu u rodu da je urod neupotrebljiv za dobiti kvalitetno ulje. Dio ploda je otpao i sve to je u konačnici smanjilo prinos, kazao je Marcelić.
Postoje neka područja u uzgojenom dijelu Hrvatske koja su rodila bolje nego lani: oko Stankovaca, Pirovca…
– To su mikrolokacije u kojima se dogodio urod, ali generalno će maslinarska godina biti loša. Iz toga treba nešto naučiti, poručio je Šime Marcelić koji u svom masliniku u Preku ima isto stanje kao lani.
Prvi pokazatelji bili su već u srpnju, što je dovelo do pojave „patule”, trulež ploda, navodi Marcelić te dodaje kako se napad svrdalaša se mogao spriječiti pravodobnom zaštitom. To je prema njegovim riječima, primjena sumpora u eko sustavu, te dozvoljenog insekticida.
Korištenje znanstvenih metoda u masliniku dali su i ove godine odličan prinos maslinarima Ivici Vlatkoviću i Goranu Moroviću koju su iznad standarda po svojim pristupima maslinama.
Oni su uključeni u sveučilišni projekt SAN na kojeg podsjeća docent Marcelić, inače predavač na Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu koji je taj projekt počeo provoditi prije tri godine.
– Sveučilište je tražilo pilot lokacije na kojima će testirati taj model, započet prije tri godine koji završava ali trebalo bi još vremena i praćenje za cilj – smanjenje muhe i moljca. Izašao i znanstveni rad o tome. Utvrđena je uspješnost u primjeni SAN tehnologija koja javlja poljoprivredniku vrijeme pojeve štetnika i kad je vrijeme navodnjavanja tla. To mu može pomoći da donese pravodobnu odluku koja za posljedici ima uštedu vode i smanjenje vremena te samog rada prilikom donošenja odluke. Koncept se može razvijati na druge štetnik ali je već pokazao dobre rezultate na ta dva polja na kojim su ugrađeni meteo postaja sa senzorima, navodi Marcelić.
Vlatković i Morović kao sudionici tog pilot projekta rade preventivne ekološke metode i imaju rekordan urod, ustvrdio je doc. dr. sci Šime Marceli.