Gradonačelnik Branko Dukić na Gradsko vijeće ponovno je uputio zahtjev Dogusa, formalno Zadar Resorta, za promjenu Detaljnog plana uređenja zone parka i centralnih funkcija „Maraska-park”. Turski investitor otkupio je prostor uz hotel koji gradi na tom prostoru kako bi sagradio stamben-poslovni kompleks.
Nekadašnji projekt Jadran Investa „Palača Centar” Dogus je već mijenjao i umjesto njega predvidio gradnju ovalnih zgrada, koje su u javnosti prepoznate kao „bubrezi”. Nakon nekoliko godina zaključio je kako se to ne uklapa u prostor i još jednom zatražio promjenu, ovog puta sa zgradama modernijeg izgleda. Međutim, još je važnija promjena u drugom dijelu plana, gdje se umjesto poslovnih zgrada traži gradnja još više stambenih. Takav prijedlog naišao je na odbijanja novog saziva Gradskog vijeća, a čak je i gradonačelnik Dukić rekao da o tome neće biti govora dok se ne vidi značajniji napredak na gradilištu hotela.
Hotel je sada u visokom stupnju gradnje i Zadar resort traži da se razmotri promjena plana ali to ne znači da će ju dobiti. Vijećnicima je sporna preizgrađenost tog prostora i lako se može dogoditi da taj plan još jednom padne.
– Javljamo Vam se kao tvrtka koja ima viziju razvoja tog vrijednog prostora, a koja je već započela sa investiranjem, odnosno izgradnjom novog Hyatt Regency Zadar Maraska Hotela unutar obuhvata predmetnog DPU-a. Ovim dopisom željeli bismo izraziti namjeru daljnjeg ulaganja i konačnog dovođenja predmetnog DPU prostora u kvalitetno i izvedivo prostorno rješenje; stoga molimo gradsku upravu da započnemo s obradom naših prijedloga izmjena ĐPU-a koje smo Vam već prezentirali na prijašnjim sastancima.
Tražene izmjene su: promjena tipologije (poslovna u stambenu namjenu) i morfologije građevinskih čestica kako bi se omogućilo bolje uklapanje u urbani kontekst i veća iskorištenost prostora. U tom smislu napušta se morfologija organskih oblika u korist blokova ili lamela, kako bi se planirana mješovita – pretežito stambena namjena uklopila u urbanu strukturu blokovske gradnje koja karakterizira najveći dio urbanog središta Zadra, navodi se u dopisu što ga potpisuju Burak Baykan i Cem Ecevit.
„Kvaka” je u tome što investitoru ne odgovara najava više obveznog zelenila u novom prostornom planu: prema sadašnjim uvjetima, to je tek 20 posto na parceli i po njemu je napravljen projekt zgrada. Po prijedlogu novog plana zelenila će trebati biti najmanje 30 posto, a vijećnik Enio Meštrović sa svojim će klubom u Gradskom vijeću tražiti da to bude čak 40 posto. To bi za Maraska park značilo ponovno projektiranje kompleksa, ali i manju iskoristivost građevinskog terena.
– Naš klub vijećnika pozitivno mišljenje dat će samo za dio gdje su planirane dvije zgrade, koje već imaju građevinske dozvole, jer je tu gradnja neizbježna i mi možemo samo podržati ružnije ili ljepše rješenje. O dijelu koji se nalazi desno (uz upravnu zgradu Tankerkomerca, pr.a.) možemo pričati samo nakon donošenja novog prostornog plana, Gradit će se po novom prostornom planu i nadam se novim strožim uvjetima na kojima ćemo inzistirati. To je jedini način da obranimo grad od preizgrađenosti, kaže Meštrović.