Tihomir Tomčić, ravnatelj Strukovne škole Vice Vlatkovića gostovao je u emisiji Znanje imanje Radija 057. Naime, škola se nalazi na kraju EU projekta unapređenja infrastrukture „Bolji uvjeti za učenje kroz rad” koji razvija školu kao Regionalni centar kompetentnosti u sektoru strojarstva (RCK). Impresivno je to postignuće za Zadar, tim više što je RCK s jedne strane postavio temelje za budući studij mehatronike u Zadru, a s druge predstavlja potencijal za otvaranje tržištu.
– Stigli smo blizu kraja, radi se o dva projekta objedinjena u RCK. Prvi je „Bolji uvjeti za učenje kroz rad” vrijedan 30 milijuna kuna, od čega 5 milijuna je otišlo na izgradnju objekta novog kojeg smo dogradili do postojeće zgrade u kojem se nalazi nova radionica i kabineti za automehatroniku. Drugih je 25 milijuna otišlo na opremanje najvećim dijelom Strukovne škole Vice Vlatkovića, mi smo nositelj tog projekta, a naravno tu su i partnerske škole Tehnička škola Zadar, Srednja škola Biograd na Moru, Tehnička škola Rijeka i Industrijsko-obrtnička škola Pula, oni su također povukli određeni dio opreme kroz dio projekt, kazao je ravnatelj.
Drugi projekta je „Budi spreman i kompetentan” vrijedan 33 milijuna kuna, a koji se usredotočen na edukaciju nastavnika
– Ne radi se samo o edukaciji o upotrebi nove opreme, nego i iz svih drugih znanja i vještina koje su potrebne našim učenicima. Nama je važno da naši učenici kad završe svoje obrazovanje ovdje ne budu samo dobri meštri, nego i da budu dobri građani, da budu mlade osobe da imaju empatije i budu spremni pomoći. Dosta toga se realizira kroz naš volonterski klub Forca, tu su novi programi i kurikulumi, istaknuo je Tomčić.
Završna konferencija na rasporedu je 7. prosinca. Tehničke pregled je gotov, i sad se čeka na uporabnu dozvolu. Pomoć u pripremi projekta stizala je iz Županije, a ravnatelj je posebno zahvalan timu agencije Zadra Nova. U samo školi na prijavi je radilo 14 inženjera koji su odradili najvažniji dio u vezi opreme i tehničkih specifikacija.
– Odradili smo i niz putovanja, najviše po Njemačkoj i Sloveniji jer smo mi tehničke struke i idemo tamo gdje je tehnologija najjača i gdje su locirani proizvođači opreme koja nama treba, sajmovi i stručnjaci od kojih možemo učiti. Moram reći i da smo prije ovih projekata bili dobro opremljena škola pa je ovo samo nastavak onoga što smo radili. Nakon svih putovanja i suradnji moram reći da smo jedna od najopremljenijih škola u Europi, a ne samo u Hrvatskoj, imamo opremu iz Japana, objašnjava Tomčić.
Vrhunsku opremljenost treba dobro iskoristiti na način da se implementira u sve razine obrazovanja i tržište rada.
– Samo je manji dio opreme u novoj zgradi, a veći dio već koristimo u nastavi i to nas ohrabruje jer vidimo da dobro ide. Izradili smo već nekoliko kurikuluma s implementiranim novim tehnologijama. Želim napomenuti da RCK nije samo za redovni obrazovni sustav, nego je to vrlo važno i svim ljudima koji su na Zavodu za zapošljavanje, ali i onima koji već rade da usavrše i steknu vještine i znanja koja će im pomoći da se plasiraju i opstanu na tržištu rada. Razmišljamo i o proizvodnoj komponenti i tržištu jer pitanje je koliko je rentabilno da su strojevi ovdje da se samo učenici uče. Nadamo se samoodrživosti, da ćemo se moći sami finacirati
Centar sa svojom opremom i stručnjacima koji su okupljeni oko njega predstavlja i sjajnu podlogu za otvaranje budućeg studija mehatronike
– Na završnu konferenciju doći će dekan Tehničkog fakulteta u Rijeci i njihovi će studenti dolaziti kod nas. Ja sam razgovarao sam s novim rektorom Sveučilišta u Zadru, Faričićem, o tome da se uvede studij mehatronike i ovdje, i on mi je rekao da on razmišlja i radi korake u tom smjeru, nadam se da će i naši studenti naći mjesto u RCK, kazao je ravnatelj Tomčić.
Jasni su ovo pokazatelji da je završetak projekta tek početak novih i većih priča za Zadar.