Strasbourg, sjedište europske demokracije i EU institucija od kojih je hrvatskim građanima najbliža ona suda za ljudska prava, upoznali su ovih dana zadarski novinari zahvaljujući Europa Direct Zadar i voditeljici Mariji Dušević.
Povod je vrlo jasan – izbori za EU parlamentarce održat će se 9. lipnja, a Hrvatska je već 10 godina članica EU. Priprema za izbore su počeli, a glavno pitanje kako povećati izlaznost na te EU izbore, u fokusu je Ureda za Europski parlament u Zagrebu kojeg nama je približila bivša novinarka HRT-a Barbara Peranić koja vodi ured za medije.
Ona nam je približila model europskog parlamenta, način kako funkcionira, model pregovora i ustupaka prema kojem se glasa za zakone. Hrvatska ostaje na svojih 12 mjesta na koje ima pravo u Parlamentu koji bira 705 zastupnika. Oni prema njezinim riječima, ne funkcioniraju po nacionalnoj osnovi koliko po političkim bojama. Sada je krucijalno pitanje hoće li se odluke donositi jednoglasno, što za male zemlje kao što je Hrvatska nije dobra opcija.
Ulazak u European Parliament Strasbourg u kojem se odvijala plenarna sjednica, izaziva dojam moćnog mjesta. Tu se kroji sudbina Europe koja uvijek prolazi kroz neke krize. Ali Europska unija je u tom svjetskom političkom i gospodarskom kolopletu i dalje stabilna. Njezinu pomoć zatražio je i predsjednik Kenije William Ruto, pozivajući Europu da prenese svoj kapital i tehnologiju u Afriku.
Nakon zazivanja tako značajne uloge EU iz Parlamentu , Upoznavanje s EU Ombudsman, što je u prijevodu Europski pučki pravobranitelj, vratilo nas je u birokratsku predodžbu kakva postoji za sve takve i slične institucije.
Kao što postoje organizirane i slobodne posjete europskom parlamentu u što smo se i sami uvjerili te prošli pute kontrole i provjere, ista je mogućnost i Vijećem Europe. Nije pomoglo ni što tamo imamo „svog čovjeka”. Ali generalne sekretarice te najstarije europske institucije nije bilo na radnom mjestu, pa nas je ugostila Francuzica Anne Peroi kojoj je to posao. Od nje smo doznali politiku koju vodi Vijeće Europe sa svojih 46 članica. U njoj su sve europske države osim Bjelarusije i Rusije koje su isključene te Kosova koji još nije uključen.
Pokazala nam je i skulpturu Vaska Lipovca koja je dar Hrvatske koja oplemenjuje dvorište zgrade Vijeća Europe koju je projektirao francuski arhitekt Henry Bernard. Otvorena je 1977. godine. Oko središta europskih institucija podignuta je moderna arhitektura.
Na europskom sudu za ljudska prava nismo bili nego smo izvana vidjeli mjesto na kojem Hrvati čak i iz zatvora tuže nacionalne pravosudne institucije.
Strasbourg je grad oko kojeg su se povijesno vodili ratovi između Njemačke i Francuske. One su u tom prelijepom gradu danas ujedinjeni kao glavne poluge europske politike.