U srijedu će se održati javna rasprava na prijedlog 5. izmjena Prostornog plana Grada Zadra koji se kalio tri godine.
No, sve se dogodilo posljednjih mjeseci kada je uz Zavod za prostorno uređenje kao službenog izrađivača plana, naručitelj iz Grada Zadra u igru uveo izrađivače iz Zagreba. I onda Akteracija d.o.o. daje dopunu obrazloženja izmjena Plana, a uz obrazloženje kojeg potpisuje Zavod za prostorno planiranje. Kao voditelj izrade plana pojavljuje se prvi put Lana Stipičić iz Zavoda (uz iznimku Block projekta, to je ranije bila urbanistica pok. Nives Kozulić).
Dodatak obrazloženju PP, kojeg su potpisali zagrebački urbanisti, ključ je za otvaranje izmjena koje se nude predloženim planom.
Njegova krucijalna namjena je, kako piše, daljnji razvoj turizma i komplementarnih sadržaja (ugostiteljstvo, sport, rekreacija i ostalo), kao i selektivnog stanovanja u sinergiji s turističkim sadržajima s ciljem postizanja održivih turističkih investicija.
U želji da Zadar konačno dobije hotele, nitko nije branio to investitorima na 9 potencijalnih lokacija o kojim se govorilo još u vrijeme gradonačelnika Živka Kolege. Aktualne gradske vlasti brinu za investitore te im omogućuju gradnju stanova kako bi im se ulaganje u hotele isplatilo.
U Plana se uvode MT zone s pretežno turističkom namjenom.
Najzanimljivija je zona Donji Brig (MT-1) za koju su uvjeti određeni vlasniku Adria centar nekretnina iz Zagreba (među vlasnicima je i Darko Lončarević, prokurist u Božavi d.o.o). U toj zoni ispod Žmirića u plan je stavljen hotel sa smještajnim kapacitetom od 240 kreveta, pratećim sadržajima te udjelom zelenila od 40 posto.
Krajem listopada je iz gradske uprave objavljen je dio plana u kojem je za tu zonu predviđen hotel od 120 kreveta.
U predloženim uvjetima napominje se da je hotel potrebno realizirati prije gradnje stanova. Maksimalna dozvoljena visina zgrada hotela je 20 metara, dok je maksimalna dozvoljena visina stambenih i ostalih zgrada 10 metara uz 30 posto zelenila, što je općenita intencija predloženog plana kako bi se zaustavila betonizacija Zadra.
Neboderi su ipak smanjeni na visinu od 56 metara
Ona je već najavljena kroz probne balone o neboderima uz Murvičku. Ta zona također postaje MT-2. Za nju nema obaveze izrade UPU, već će se raditi neposrednom provedbom Plana. To znači zgrada ili dvije visine od 56 metara. Ne smiju se graditi stanovi prije hotela sa 120 kreveta, a podzemne etaže mogu se graditi do granice građevne čestice uz suglasnost susjeda, tako piše u smjernicama.
Za odavno planiran toranj na prostoru TIZ-a, visine 54 metra, ne kaže se koliko će i taj nikad izgrađen hotel sada morati imati ležajeva. Ostaleposlovne ili stambene zgrade mogu biti visine do 20 metara. Vlanik te zone je Lignum.
Treći novi zadarski neboder planiran je na Polačiću. Mogao se i prije izgraditi u visini od 56 metara. Sada se daju smjernice za kapacitet hotela od 240 kreveta. Zelenilo i parkiralište ne spominju na toj parceli na kojoj je sada parking, a davno je trebao biti hotel Hilton.
Hotel od 80 kreveta se dodaje i na području sportsko rekreativne zone Skročini za koju je lani usvojen UPU. Tri kata nadogradnje City Gallerie također bi trebale biti novi hotel na Relji.
Hotel se može graditi na mjestu teniskih terena na Boriku, točnije uz uvalu Dražanica koji su u vlasništvu franjevaca trećeredaca, a s tim teniskim centrom upravlja (?) od 2014. Zadarski sport. Dio je pretvoren u turističku zonu, a drugi je ostao zelen.
Predloženim planom su određeni uvjeti za mješovite zone za koje, međutim, nema obaveze izrade UPU. Jedan od takvih je zona Suha Prije više od dvije godine je objavljeno kako je Vrhovni sud srušio odluku o donošenju UPU stambene zone “Suha” u Zadru, a gradska uprava ne očekuje nikakve posljedice. Sada se predloženim Planom toj zoni dozvoljava visina zgrade do 18 metara.
Konzervatorima je prepušten nadzor nove M1 zone (pretežno stambene) nekadašnje tvornice duhana (preparandije) i obližnje poliklinike koja spada u turističku zonu. Povijesna građevina u trojnom vlasništvu može se širiti na susjedni teniski teren. Međutim, hotel u staroj poliklinici na Kolovarama, može se uređivati u postojećim gabaritima do donošenja UPU Kolovare (plan u izradi).
Ni za ogoljelu zonu Gredelj u Diklu također ne treba UPU. Moguće je graditi neposrednom provedbom ovog Plana uz visinu objekata od 10 metra, podzemnu garažu uz suglasnost susjeda i 40 posto zelenila, tamo gdje je nekadašnje odmaralište bilo u zelenom pojasu Dikla kojeg više nitko ne može urbanizirati.
Izvjesno je da će od pustih hotela, novi graditi u sklopu turističkog kompleksa i to na ruševinama hotela Donat koji je jedini imao tzv. kongresnu dvoranu. Maksimalna visina je 21 kat – šest etaža.
Nova M1 zona uz Biogradsku je prostor nekadašnjeg silosa tvornice kruha. Dozvoljava se rekonstrukcija i prenamjena postojeće industrijske građevine u stambeno-poslovnu zgradu s minimalno 15% GBP turističkih sadržaja. Još jedan hotel može imati 80 kreveta.
Uz nekadašnji hotel Beograd koji će se zvati Lanterna, vlasnici – Hoteli Zadar moraju osigurati sebi parkiralište. Može i na Ravnicama, a parkirna mjesta su im ispred zgrade. Za revitalizaciju hotela Zagreb, taj se uvjet ne ističe.
Zona Maraska, dosadašnja površina mješovite namjene – pretežito turističke (MT) prenamijenjena je u površinu ugostiteljsko-turističke namjene – hotel (T1-9) i povećana sukladno DPU zone parka i centralnih funkcija. Uz visinu zgrada od 25 metara.
Prema smjernicama za turističko-ugostiteljsku zonu u Foši, maksimalna visina zgrade je 16 metara.