ojša Prtenjača, oštroumno je rekao kako će se Zadar ubuduće zvati po jednom gradskom kvartu – Stanovi.
To je zaključio samo iz dijela vijesti o tome da će se na mjestu SAD – Strogradnje graditi stambena zona visoke gustoće. To je samo djelić turističkog razvoja Zadra, ili kako je gradonačelnik Branko Dukić u promotivnoj medijskoj objavi ustvrdio da predloženi Plan „čuva javni prostor i smanjuje betonizaciju”.
Pa su gradske vlasti došle do genijalne formule kako investitore natjerati na gradnju hotela: tako što će im se omogućiti stanogradnja.
Koliko će biti stanova u zoni koju su nazvali Kemoplast, uz Murvičku gdje će biti zgrade od 56 katova, to nitko ne može reći. Obaveza urbanističkog plana je ukinuta, ali je moguće formirati jednu ili više čestica minimalne površine 5000 m2. Na Polačišću ista takva visina je otprije u Planu, ali sad moraju kao graditi hotel, dok je na TIZ-u visina tornja ograničena na 54 metra. Također s hotelom.
Isti vlasnici planiraju graditi stanove uz Biogradsku cestu, ali su im planeri uvjetovali i hotel od 80 ležajeva u zoni gdje se još uvijek nalazi silos tvornice kruha. U slučaju da se ne planira hotel, postojeća industrijska zgrada može se rekonstruirati prema drugim uvjetima, navodi se u odredbama Plana za tu zonu koja ima mješovitu namjenu – pretežito stambenu.
Hoteli koji očito neće biti samostojeći već dio tih novih zadarskih nebodera, moraju imati po 240 ležajeva. Dali smo im uvjet da istovremeno grade hotel i stanove, jer kako bilo da uz hotel dođu bageri za gradnju stanova, komentirao je na jučerašnjoj raspravi pročelnik Darko Kasap.
Zona zvana Donji brig zapravo su zeleni Žmirići
U predloženom Prostornom planu, dani su uvjeti i za opjevanu zonu Ravnice, koja kao MT zona ima maksimalnu dozvoljenu visinu zgrade do 28 metara.
Sve su to već poznate stambene zone, ali jedna će svakako promijeniti vizuru Zadra i donijeti stanogradnju tamo gdje se sada sve zeleno i šumovito.
Nazvana je Donji brig, u Zadru prilično nepoznat, u vlasništvu Adria centar nekretnina iz Zagreba, a nalazi se u zoni između državne ceste za Vir i obiteljskih kuća iznad hotela Mediteran za koji se nije ništa mijenjalo ovim Planom.
Tu se nalazi na glavnoj i okolnim parcela 50-ak tisuća metara četvornih zemljišta. Uz obavezu izrade Urbanističkog plana, samo 20 posto površine namijenjeno je gradnji ugostiteljsko-turističkih sadržaja. U predloženom Planu određeno je kako smještajni kapacitet hotela mora imati 240 kreveta, i mora se graditi prije stanova. Dok je hotelu određena visina 20 metara, za stambene kuće to će biti 10 metara.
Na građevnoj čestici hotela uvjetovano je 40 posto zelenila, što je mali kompromis u odnosu na sada šumovitu površinu na kojoj će se stvoriti novo stambeno naselje.
– Što ćemo kada svi žele imati stan u Zadru. Ne može se toliko proizvesti, kolika je potražnja, ustvrdio je resorni pročelnik Kasap.
Njegov zamjenik Matko Segarić podučio je sudionike javne rasprave ekonomici urbanizma: od komunalnog doprinosa kojeg plaćaju investitori, Grad će graditi infrastrukturu. Zadarski arhitekti su mudro šutjeli, a samo je bivši izrađivač PP Grada Zadra negodovao na novinarsku primjedbu kako se ovim Planom pogoduje investitorima.
Pitanje budućih stanovnika Zadra i domicilnog stanovništa, trebala je biti osnovna sociološka analiza ovog Prostornog plana koja nikada nije rađena. Političari se godinama razbacuju floskulom da je Zadar poželjan za živjeti. Oni koji pamte izjavu nekadašnjeg predsjednika SO Zadar, sociologa Ivice Maštruka da je Zadar grad po mjeri čovjeka, odavno znaju da više nije tako.
Nekima je stalo do budućnosti Zadra.