U Ekonomsko-birotehničkoj i trgovačkoj školi, pod vodstvom profesorice Ljubice Predovan i koordinatorice udruge Eko-Zadar Danire Travice, kroz školsku volontersko-aktivističku grupa Sadionica! provedeno je niz ekoloških projekata, kojim su učenici sudjelovali u projektu “JEKA! – jačanje eko-aktivizma za hitnu klimatsku akciju”. Kroz dvije školske godine učenici su učili o održivosti u tekstilnoj industriji, zaštiti voda, klimatskim izazovima, a na kraju je sve završeno sadnjom stabala i izradom ekološkog murala u dvorištu škole.
– U svom radu interesiram se za ekološki aktivizam i volontersko djelovanje, a zbog klimatskih promjena stupili smo u kontakt s udrugom Eko-Zadar te se došlo do ideje o osnivanju Sadionice. Najprije je to bila zamisao da se održi jedna radionica, ali uskoro smo dogovorili cjelogodišnju suradnju i tako smo se „bacili” u projekt. U jednom dijelu kroz radionice smo se usmjerili na održivost u tekstilnoj industriji, a u drugom u aktivnosti koje su proizišle iz kampanje „Čovjek i stablo”, kaže profesorica Predovan.
_1703625470.jpg)
Jedna od prvih aktivnosti bila je interaktivna radionica pod nazivom “U modi je održivost”, koja je uključila učenike u razgovor o održivosti, tekstilnoj industriji i njenom utjecaju na okoliš i društvo i njihovim vlastitim potrošačkim navikama.
Radionica „Voda kao izvor života” inspirirala je učenice da pišu poeziju i slikaju i tako nam prezentiraju važnost vode. Kroz grupni rad istraživale su vodu, biljke, životinje, ljude, tlo i more i postavljale te međuodnose u kontekst klimatskih promjena.
Posebno je bila zanimljiva aktivnost u kojoj su učenici uz pomoć volonterke Phuong, u svrhu promicanja održivosti i smanjenja tekstilnog otpada, učili plesti, vesti, kukičati, šiti i izrađivati neprekidnu nit od starih majica. Učenici su mogli naučiti kako zakrpati rasparanu odjeću, kako plesti s neprekidnom niti koju su prethodno sami izradili, a Phuong je demonstrirala i svoje izvrsne primjere popravaka obuće i odjeće te pokazala kako se mogu ponovno iskoristiti odbačeni konci, vuna i tekstil.
_1703625484.jpg)
Brza moda, baš kao i brza hrana, donosi trenutno zadovoljstvo i dugoročnu štetu – uzrokuje klimatske promjene, uništava okoliš i prazni nam džepove. Ipak, odjeća nam je potrebna, a njezina funkcija uvelike nadilazi onu primarnu – da nas štiti od atmosferskih (ne)prilika. Zato je u školskoj knjižnici volontersko-aktivistička grupa Sadionica! organizirala prvu školsku razmjenu odjeće pod motom “Swap, don`t shop”. Kreativne učenice pretvorile su knjižnicu prvo u radionicu, a potom u vintage butik prepun maštovitih kombinacija odjeće i modnih dodataka. Kao partner u projektu Eko-Zadar je pripremio niz edukativnih aktivnosti koje su se provodile tijekom razmjene, a čiji je cilj bio osvijestiti utjecaj klimatskih promjena na okoliš.
Sljedeća aktivnosti bila je šetnja do obližnjeg terena na kojemu je bio šumarak, a sada postaje stambeni kompleks. Učenici su obišli i obližnje zelene površine kroz aktivnost “lov na blago” čiji je cilj podizanje svjesnosti o bioraznolikosti i utjecaju klimatskih promjena i ljudskog utjecaja na smanjenje biljnih i životinjskih vrsta, kroz koju su učenice u svojoj okolini morale pronaći neke životinje, biljke i njihove dijelove. Tom prilikom podržali su kampanju udruge Zelena akcija / FoE Croatia „Klimatski otporne zajednice” kojom se želi ukazati na hitnost prilagođavanja na sve ubrzanije utjecaje klimatskih promjena.
U okviru projekta dvorište Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole u Zadru je postalo bogatije za četiri nova stabla. U uvjetima nekontrolirane urbanizacije i ubrzanog nestajanja zelenih površina u gradu, svako novo stablo je mala pobjeda u borbi protiv klimatskih promjena. Sadnju drveća u dvorištu škole je izvela gradska tvrtka Nasadi d.o.o. uz pomoć mladih članova Sadionice!, dok je Hotelijersko-turistička i ugostiteljska škola osigurala okrepu za sudionike.
_1703625503.jpg)
Nakon sadnje stabala uslijedilo je oslikavanje ekološkog murala. Učenice su pod vodstvom zadarskog (uličnog) umjetnika Jure Liska marljivo bojale skicu koju su pripremile na jednom od prethodnih sastanaka Sadionice!, a koju je Jure dodatno razradio i skicirao na zidu. Učenice su pri izradi murala bile slobodne izraziti svoje ideje i integrirati ih u mural, a eksperimentirale su i sa sprejevima za grafite i tako usvojile nova znanja i vještine. U skladu s temom klimatskih promjena, prikazi na muralu pokazuju koliko je nužno u kapitalističkom svijetu koji na sve strane izrabljuje prirodne resurse ostati optimističan, ali i poduzimati konkretne mjere koje će izgraditi pravedniji svijet. Mural započinje prikazom koji simbolizira kapitalistički svijet prepun tvornica, urbanističkog kaosa i okolišnog zagađenja, koji se kreće u smjeru pozitivnih promjena. Kroz blagu promjenu u bojama iz tmurnijih nijansi u one veselije izdiže se silueta žene koja predstavlja život, a nastavlja se u apstraktnom prikazu prirode i okoliša predstavljajući svojevrsnu utopiju ispunjenu raznim biljkama i drvećem te vodom isprepletenom kroz brda i doline.
– Jako sam zadovoljna kako smo uspjeli učenicima približiti mnoge ekološke teme, koliko smo osvijestili neke stvari. Radeći čak i s manjom skupinom učenika može se doprijeti do svih njih i potaknuti ih na razmišljanje i djelovanje, kaže Predovan, zahvaljujući na velikoj podršci školskoj knjižničarki Tanji Telesmanić, koja sudjeluje u gotovo svim našim projektima, te voditeljici školske umjetničke radionice Pinel Katji Valdičić, s kojom su surađivali na brojnim projektima.
Sljedeći ekološki projekt vezan je uz Dan planeta Zemlje sljedeće godine, ali o tome više nekom drugom prilikom…
