Mora i oceani naš su najveći izvor biološke raznolikosti koji čine 71% Zemljine površine. Europske morske vode pokrivaju 3 milijuna četvornih kilometara što znači da je 50% teritorija Europe pod morem. Jedno od mora koje je među najugroženijima, s izraženim negativnim posljedicama prekomjernog ribolova i raznih onečišćenja, od odbačenih plastičnih predmeta do zagađenja naftom, je Jadransko more. Ovakvo stanje može dovesti do trovanja i smrti riba, kao i do nestanka biljnog svijeta o kojem ovisi i ljudsko zdravlje, a kako bi se ta situacija prevenirala provode se različiti projekti.
Jedan od njih je projekt InnovaMare, koji je osmišljen kako bi se razvio i uspostavio model inovacijskog ekosustava na području podvodne robotike i senzorike za potrebe kontrole i nadzora onečišćenja u Jadranskom moru.
– Glavni cilj projekta je poboljšati uvjete na strateškoj i operativnoj razini prekogranične suradnje privatnog i znanstvenog sektora, a radi poticanja razvoja novih tehnoloških rješenja i inovacija u području robotike i senzorike. Kroz projekt InnovaMare zajednički će se razviti i uspostaviti model inovacijskog ekosustava na prekograničnoj razini u području podvodne robotike i senzorike s misijom orijentiranom na održivost Jadranskog mora, piše u projektnom prijedlogu.
Tijekom protekle tri godine provedeno je više od 100 aktivnosti, a jedna od glavnih bila je uspostava DIH (Digitalni inovacijski HUB) za podvodnu robotiku i senzoriku te Living laba u Jadranskom moru. Na trećoj sjednici skupštine DIH-a Innovamare, koja se održala 12. prosinca u Šibeniku, potpisan je sporazum o Strateškom tehnološkom partnerstvu za inovativno i održivo praćenje stanja Jadranskog mora između DIH-a Innovamare i start-up tvrtke SeaCras, koji će u suradnji s vodećim znanstveno-istraživačkim institucijama, raditi na stvaranju prvog strateškog tehnološkog partnerstva na Jadranu – ujedno i jednog od prvih takve vrste u svijetu. U strateško partnerstvo uključeni su još i Institut Ruđer Bošković, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Sveučilišta u Zadru i Dubrovniku, Oceanographic Institute iz Trsta, te je ostvarena suradnja s Agencijom Europske unije za svemirski program (EUSPA), te međunarodnom agencijom Mercator.
U srcu ovog strateškog partnerstva je razvoj „Monitoringa mora 5.0″ – naprednog sustava koji kombinira opsežno prikupljanje podataka (tzv. Big Data pristup), umjetnu inteligenciju za njihovu sofisticiranu interpretaciju i precizne procjene budućih trendova. Strateško partnerstvo stvara se radi integracije više vrsta naprednih rješenja, kao što su satelitski nadzor, površinska robotska plovila, pametne plutače, ekološko uzorkovanje te izrada prediktivnih modela kao snažan set tehnoloških alata za očuvanje morske okoline sa niskim emisijama stakleničkih plinova.
Hrvatska tvrtka SeaCras, prepoznata kao „Europska startup zvijezda u usponu” od strane Europske svemirske agencije – EUSPA, fokusirana je na satelitski monitoring, razvoj prediktivnih modela i digitalne replike (digitalnog blizanca) Jadranskog mora.
Ovo strateško partnerstvo omogućit će brojnim krajnjim korisnicima pružanje rješenja za širok spektar izazova – kroz jedan poziv ili upit, u rasponu od monitoringa iznenadnih onečišćenja do analize biokemije mora, uključujući detekciju metala i drugih vrsta utjecaja na more – na mikro, mezzo i makro razini Jadranskog mora.