Sveučilište u Zadru posljednjih godina qradi veliki iskorak u osnivanju studija i istraživanjim u STEM području. Jedan od važnih koraka u tom smjeru je opremanje sveučilišnog laboratorija za istraživanje mora i akvakulturu „Sfinga”, u kojemu profesori i studenti Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu, kao i studenti drugih odjela ili oni koji u Zadar dolaze preko međunarodnih projekata i alijansi, mogu provoditi istraživanja.
U skladu s ciljevima Strategije za razvoj akvakulture 2020-2030, znanstvenici Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu nastoje povećati opseg znanstvenog istraživanja koja imaju potencijalnu komercijalnu primjenu u proizvodnji, kao i prilagodbu promjenama u morskom okolišu uvjetovanim antropogenim učincima i klimatskim promjenama.
Prva od tema istraživanja koje su trenutno u fokusu te se planiraju provoditi u bližoj budućnosti je istraživanje potencijala novih vrste za introdukciju u komercijalnu akvakulturu, poput školjkaša iz porodice Pectinidae. Trenutno se u laboratoriju provodi kondicioniranje matičnog jata i pregled utjecaja različitih tipova ishrane na reproduktivni status jakobske kapice Pecten jacobeus.
Drugo istraživanje vezano je utjecaj različitih tipova ishrane na kondiciju i kemijski sastav kamenice Ostrea edulis, a treća unapređenje zdravlja i prevencija bolesti kod riba i školjkaša u akvakulturi, s naglaskom na novu vrstu u uzogju – gof Seriola dumerili, posebice utjecaj temperature i uvjeta držanja na biokemijski sastav krvi kao indikator zdravlja.
Odjel za te projekte i općenito u svrhu istraživanja akvatičnih organizama raspolaže laboratorijem površine od oko 200 m2. Od vrijednih ulaganja posebice se može istaknuti nabava recilkulacijskog sistema od 12 bazena za uzgoj i istraživanje morskih organizama s kontrolom temperature i svjetlosnog režima, bioreaktore za proizvodnju fitoplanktona te opremu za provođenje kemijskih analiza i nutritivnog sastava i biokemijskih parametara uzgajanih organizama.
– Kroz projekt Inovacije u ribarstvu Odjel je u postupku nabave opreme za provođenje PCR analiza i uspostavu eDNA metode u srhu praćnja ugroženih vrsta na Jadranu. Također, uspostavljena je terenska istraživačka postaja u Novigradskom moru koja se sastoji od moderne splavi za uzgoj školjkaša, opremljena s uređajima za kontinuirano praćenje kvalitete mora te opremom za uzgoj školjkaša i drugih morskih organizama. Cilj je da se s opremanjem laboratorija i pokusne postaje zaokruži cjeloviti ciklus uzgoja morskih organizama te da se rezultati istraživanja direktno primjenjuju u praksi, uz školovanje novih kadrova za rad u akvakulturi i ribarstvu kroz stručnu praksu studenata preddiplomskih i diplomskih studijskih programa koji se izvode na Odjelu, kaže izv. prof. dr. sc. Ivan Župan.
Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru kao jedan od mlađih odjela osnovan je 2006. godine, broji više od 25 djelatnika u znanstveno-nastavnim zvanjima. Uz snažnu potporu Uprave Sveučilišta u Zadru, kao i podršku Zadarske županije i partnera iz gospodarstva te provođenjem brojnih nacionalnih i međunarodnih projekata, Odjel se brzo razvija i nameće kao podrška i izvor novih znanja u plavom sektoru i zelenom sektoru. Od 2011. godine pokrenut je prvi preddiplomski studij, a danas Odjel izvodi nastavu na pet akreditiranih studijskih programa – Primijenjena ekologija u poljoprivredi i Podvodne znanosti i tehnologije kao preddiplomski studiji; Mediteranska poljoprivreda, Održivo upravljanje vodenim ekosustavima i Marine biotechnology kao diplomski studiji. Velik broj studenata Odjela pronašao je posao u struci u Zadarskoj županiji i šire, u inozemstvu, dok su neki nastavili obrazovanje na doktorskoj razini i rade kao stručni suradnici na Odjelu.
Projekt vezani za razvoj Laboratorija za istraživanje mora kod Sfinge
Mjera II.1.”Inovacije”
Kroz provedenu operaciju izvršeno je prikupljanje matičnog jata vrste P. jacobeus na području ušća rijeke Krke i Novigradskom mora. Prikupljeni uzorci su tijekom proljeća 2022. godine u 3 navrata prenijeti u akvarijske sustave Laboratorija za istraživanje mora pri Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, koji su kupljeni i instalirani kroz mjeru II.1. Inovacije u akvakulturi.
Provedena operacija imala je za cilj stvaranje istraživačke grupe i laboratorija za razvoj tehnologije mrijesta i uzgoja novih vrsta školjkaša u hrvatskoj akvakulturi. Time je usklađeno sa slabostima akvakulture navedenim u SWOT analizi Nacionalnog strateškog plana razvoja akvakulture 2014-2020, koje se odnose na nepostojanje mrjestilišta za školjkaše i slabu diversifikaciju vrsta i proizvoda u akvakulturi u RH. Sukladno navedenom aktivnosti provedene u ovoj operaciji su inovativne odnosno predstavljaju razvoj novih znanstvenih spoznaja u akvakulturi te ulaganje u razvoj i uvođenje na tržište novih akvakulturnih vrsta dobrog tržišnog potencijala. Nadalje kroz provedbu operacije stvorena je istraživačka grupa i laboratorija za razvoj tehnologije mrijesta i uzgoja novih vrsta školjkaša u hrvatskoj akvakulturi, što je također bio važan cilj operacije.
Projekt I-MORE, budžet
Kod uzgoja bijele ribe koji se puno brže razvija u proteklih 10 godina u RH, jedna od prilika je daljnji razvoj i komercijalizacija vrsta koje imaju potencijal za razvoj marikulture, poput gofa.
Projekt Inovacije za razvoj održive marikulture: I-MORE odobren od strane Uprave za ribarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede a financiran iz EMMF – a, cilj je upravo na navedene slabosti i prilike hrvatske akvakulture. Specifični ciljevi projekta su: istraživanje različitih metoda uzgoja školjkaša prilagođenih specifičnostima uzgojnim područjima u RH u svrhu smanjenja korištenja različitih vrsta plastike u uzgoju te unosa iste u morski okoliš, praćenje različitih okolišnih (temperatura, kisik) i uzgojnih parametara (gustoća nasada, FCR, SGR) u svrhu osiguranja dobrobiti uzgajanog gofa, razvoj tehnika kondicioniranja kamenica u uvjetima RAS-a, praćenje kemijskog sastava i indeksa kondicije kamenica kako bi se optimiziralo vrijeme njihovog izlova, te upotreba različitih tehnologija pakiranja i konzerviranja kako bi se produžila njihova trajnost.
U projektu se nastoji postići suradnja znanstvenika i uzgajivača te prerađivača, kako bi se dobila saznanja o inovativnim tehnologijama s potencijalom primjene u hrvatskim uvjetima, a s ciljem daljnjeg razvoja akvakulture u smislu količine i kvaliteta.
„Inovacije u ribarstvu”
Sveučilište u Zadru već dugi niz godina razvija neinvazivne metode monitoringa ribljih populacija, s naglaskom na metode BRUV i UCV, koje su se pokazale uspješne i međusobno komplementarne. Ipak, svaka od ovih metoda uz svoje prednosti ima i određene mane. Stoga, bitno ih je nadopunjavati s metodama koje se pokazuju kao vrlo učinkovite u sve većem broju znanstvenih radova. Upravo metoda eDNA pokazuje najveći potencijal za daljnju upotrebu u održivom upravljanju vodenim ekosustavima, uključujući i detekciju ugroženih i invazivnih vrsta te učinke antropogenih aktivnosti poput komercijalnog ribolova na sastav ribljih zajednica u određenim područjima. Razvojem ove nove opreme za provođenje eDNA i njenim uvođenjem omogućiti će se prikupljanje podataka koji se mogu koristiti za učinkovitije upravljanje vodenim resursima na Jadranu. Posebno je važno što će se time značajno nadograditi već uhodano provođenje postojećih metoda s obzirom na međusobno komplementarnost svih triju metoda.
Rezultat aktivnosti navedenih u ovom zahtjevu za potporu bit će uvođenje i validiranje eDNA metode za praćenje vrsta u Jadranskom moru. Korištenje ove metode uz metode koje Sveučilište u Zadru već koristi (BRUV, UCV) može rezultirati preporukama za bolje upravljanje ribolovnim područjem na osnovu preciznijih podataka dobivenih nadopunjavanja različitih neinvazivnih metoda monitoringa ribljih stokova ciljanih vrsta riba.