Mještani Biljana Donjih već više od desetljeća muče muku s odlagalištem otpadne troske, tzv. crnim brdom koje predstavlja rizik za zdravlje i okoliš, a nalazi se tek 50 metara od prvih obiteljskih kuća. Odlagalište je službeno u vlasništvu Republike Hrvatske koja ima obavezu sanirati otpad presudom Suda EU iz 2019. godine, a prošle godine Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine imalo je plan kojim bi crno brdo ponudilo na prodaju za 200 tisuća eura, a kupac bi iskoristio trosku kao sirovinu. Naime, u Ministarstvu su ranije naručili vještačenja kojima se pokazalo da se troska potencijalno može koristiti kao sirovina u građevinarstvu, ali ne i samostalno.
Čini se da u iskoristivost otpadne troske nisu sasvim uvjereni jer je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost raspisao natječaj početkom siječnja za „radove uklanjanja otpadne troske na lokaciji Crno brdo Biljane Donje”, a u kojem su ponuđena tri modela uklanjanja otpadne troske od kojih jedan predviđa da će izvođač samo zbrinuti materijal bez daljnjeg iskorištavanja. Drugi model predviđa postupak oporabe troske, a treći model kombinaciju zbrinjavanja i oporabe. Za uklanjanje troske predviđeno je 16 mjeseci, a za izvođača koji odabere model koji uključuje oporabu, odobrit će se dodatnih 20 mjeseci. Za svaki kalendarski dan prekoračenja ugovorenog roka izvođač će morati platiti 2 promila od ukupno ugovorene cijene. Međutim, bez obzira na to hoće li izvođač stići odraditi sve u roku ovog natječaja, RH će penale morati platiti zbog presude EU koja je stigla u svibnju 2019. godine.
Vrijednost radova procijenjena je na 19,597 milijuna eura bez PDV-a, a uključi li se porez, riječ je o nepunih 25 milijuna eura osiguranih za sanaciju 150 tisuća tona troske, kolika je trenutno procjena količine tog otpada.
Mještani su ogorčeni, a na adresu redakcije stigao je mail kojim još jednom pokušavaju skrenuti pažnju na gorući ekološki problem u županiji:
„Dobrodošli u Ravne Kotare, u naš Holivud! Hollywood je svjetski poznati simbol zabavne industrije koji privlači turiste.
Ali i Biljane Donje imaju svoj Holivud. I to od 2010. godine otkako je ovo bogatstvo stiglo iz Šibenika. Samo što ne privlači turiste. Ruši turizam. Truje mještane godinama. I zagađuje okoliš. Zaludu nam sve analize i prijave Europske komisije pred Sudom EU, zaludu nam vapaji i bezbroj članaka i TV priloga, Holivud je tu. Padaju Vlade, mijenjaju se ministri, “crna loptica” odgovornosti skače iz ruke u ruku. A bojimo se, i ovu priču i visoke penale u konačnici će platiti građani.
Podsjetimo, Komisija od Suda traži da se Lijepoj našoj odrede financijske sankcije, a iznos se penje na paušal (najmanje 392 tisuće eura), i dnevno – 7560 eura. I to od dana kada država konačno izvrši presudu iz 2019. godine. Eeeeej, iz 2019.! Sad smo “zagazili” u 2024.
Nego, jako nas čudi što nitko za 200 tisuća eura nije htio kupiti ovo blago? Da da, ministar Branko Bačić htio je Crno brdo prodati na međunarodnom natječaju. Bilo bi smiješno, da nije tragično. Pozdrav iz glamuroznih Ravnih Kotara i dođite se diviti našem Holivudu!”, stoji u anonimnom priopćenju.