Ko bi reko čuda da se dese pa Miljacka mostove odnese…, pjeva Halid Bešlić o sarajevskoj rijeci, a možda su slične pjesme, o kruhu od brašna s Miljacke, pjevali i Zemuničani prije 600-tinjak godina. Danas je u javnosti gotovo nepoznato da je na prostoru tog mjesta nekada postojalo selo Miljacka, o kojemu svjedoči zapis što ga je nedavno u Arhivu Zadarske nadbiskupije pronašao i analizirao zadarski svećenik i sveučilišni profesor Zdenko Dundović
Knjižica zemljoposjeda zadarskog kanonika Martina Mladošića na prostoru srednjovjekovnoga sela Miljacka iz 1494. godine svjedočanstvo je o imovini zadarskoga kanonika i humanista koji su oporučno prenijeti legata na oltar sv. Martina u zadarskoj prvostolnici sv. Stošije.
Mladošić je bio generalni vikar zadarskom nadbiskupu Giovanniju Robobelliju. Uz kanonsko završio je i civilno pravo te je posjedovao kuću u Zadru u predjelu Sv. Vida. Odredio je da mu se tijelo pokopa u zadarskoj prvostolnici Sv. Stošije, u grobu ispod oltara Sv. Martina koji je za života sam podigao, a na poliptihu koji je izradio poznati venecijanski majstor Vittore Carpaccio prikazan je i njegov lik. Zadarski kanonici uživali su njegovu oporučnu ostavštinu još u 18. stoljeću.
Kao ugledni prelat imao je veliki utjecaj i bogatstvo. Njegov temeljni zemljoposjed bio je smješten na području srednjovjekovnoga sela Miljacka kod Zemunika, a najvećim dijelom stečen je kupovinom od braće Grgura i Šimuna de Bosca iz Zadra. Iz ugovora je razvidno da su se na području Miljacke uzgajale mahom žitarice, koje su se mljele u okolnim mlinicama. Plodno tlo i relativno visoki prinosi žitarica privlačili su na to područje zadarske plemićke obitelji, zadarske samostane i hospitale pa ne iznenađuje da su međaši Mladošićevim zemljišnim česticama ženski benediktinski samostan Sv. Marije i hospital Sv. Marka u Zadru.
Ime povijesnoga sela Miljacka vjerojatno je nastao od geonima melj „zemlja i prah, plodna zemlja” odnosno miljac, zemljište na kojemu se živi. Zajedno sa selima Podbrđane, Kamenjane, Zemunik i Starošane činilo je tzv. zemuničku ligu. Od imena srednjovjekovnoga sela Miljacka nastalo je i ime Miljašić Jaruge, čije se izvorišno područje nalazi u današnjim predjelima Rust i Galebovac.
S obzirom na navedene toponime u srednjovjekovlju, položaj sela Miljacka treba tražiti na središnjem zapadnom dijelu današnjega naselja Zemunik Gornji, a točku u kojoj su se dodirivale granice sela Zemunika, Miljacke i Starovšana na prostoru današnje Tromilje.