Kako općine skrbe o napuštenim psima imali smo priliku više puta pisati. S malim proračunima koji jedva zadovoljavaju osnovne potrebe, općinskim načelnicima i službama zadnje što treba je pronalazak ostavljenog legla pasa, kojeg po zakonu moraju zbrinuti tako da će pozvati ugovorenu veterinarsku stanicu/sklonište da ih zbrinu.
Jedan čitatelj koji nam se ovih dana javio izrazio je bojazan da u nekim općinama, konkretno u Škabrnji, postoji daleko jednostavniji, jeftiniji ali i nehumaniji način – zbrinjavanje po kratkom postupku u nekoj jami ili sličnom mjestu. Naime, primijetio je da bi psi po dojavi da su pronađeni „misteriozno” nestali, a da nisu odvedeni u sklonište niti su viđeni u selu. Izrazio je sumnju da Općina nema niti ugovor s društvom koje bi zbrinjavalo pse, što po zakonu mora imati. Obje informacije demantirao nam je načelnik Ivan Škara.
– Općina za zbrinjavanje pasa ima ugovor s Veterinarskom stanicom Mustać. Prošle godine imali smo tri ili četiri dojave, od čega su oni odveli dva psa u sklonište, a druga dva zbrinula je udruga za zaštitu životinja s kojom smo bili u kontaktu, oni su pronašli obitelj koja ih je odmah udomila, kaže Škara.
Cijena zbrinjavanja svakog pojedinog psa je 400 eura, Općina ne bježi od svojih obveza, ali činjenica je da veliki broj dojava ne završi zbrinjavanjem u skloništu.
– Dogodi se da netko prijavi da pas šeta po selu, kad komunalni redar dođe tamo, psa više nema na toj lokaciji. Veterinarima obično trebaju dva-tri dana da dođu na teren, oni provjere jesu li čipirani ili nisu i ovisno o tome vraćaju ih vlasniku ili odvode u sklonište. Selo je veliko, psi koji nemaju vlasnika jednostavno odlutaju dalje i tu mi ništa ne možemo, kaže Škara.