Bivši ministar, ravnatelj bolnice te šef interne, dr. Dario Nakić dobivao je među ostalim čestitke ministra Vilija Beroša rektora splitskog sveučilišta Dragana Ljutića zbog toga što je zadarska Interna pred dobivanjem rješenja za Internu kliniku.
Upravo prof. Lutić je taj koji je pokrenuo cijelu zadarsku priču koje je nositelj dr. Nakić. On je tada kao dekan Medicinskog fakulteta predložio da Dalmacija ima svoje kliničke bolnice koje će se vezati na splitski fakultet i mjesto prakse studenata medicine.
Tadašnji ravnatelj Opće bolnice Zadar dr. Zvonimir Vrančić rekao je može na inicijativu s kojom je došao sam dr. Nakić koji je na tome zdušno radio od 2007. godine kada je pokrenut studij sestrinstva na zadarskom sveučilištu. Time je stvoren preduvjet da bolnički specijalisti koji će na njemu predavati naprave i znanstvenu karijeru. Drugi važan uvjet je bio Interni odjel kojeg je uzdigao dr. Albino Jović koji je uz to kao i dr. Mate Kozić stekao znanstveni status, podsjeća dr. Nakić.
Oni i dr. Davor Nekić bili su mentori razvoju generacije danas najpoznatijih zadarskih liječnika, odnosno specijalista Interne.
No, na tom putu nije bilo ni jednostavno. Prvi zahtjev završio je u ladici tadašnjeg ministra zdravlja Rajka Ostojića 2012. godine Uzalud je tada dr. Nakić pokušao i kod njegovog nasljednika ministra Siniše Varge.
Da ne bi bilo da su to isključivo politički razlozi, kada je Dario Nakić došao za ministra zdravstva 2016. godine tada zadarska bolnica nije imala uvjete za zahtjev prema kliničkom statusu Interne.
– Dvije godine poslije, kada sam postao pročelnik Interne, počeli smo opet na tome raditi. Studenti dolaze na prasku u Internu, zadarski specijalisti odlaze na doktorat, uglavnom na Medicinski fakultet u Osijek s kojim je Nakić uspostavio suradnju preko tadašnjeg dekana prof. Aleksandra Vučeva koji je jedan od onih zaslužnih na listi zahvala.
Novi zahtjev je poslan 2021. godine kada su znanstvenu titulu stekli specijalisti Interne: pulomologinja dr. Eugenija Basioli Kasap, gastroenterologinja dr. Melania Ražov Radas, hematologinja dr. Jelena Vučak Lončar te gastroenterolog dr. Ivo Klarin, kardiolog dr. Dražen Zekanović i nefrolog dr. Dario Nekić. Odnedavno im se pridružila i imunologinja dr. Željka Kardum.
Dr. Zekanović i dr. Nakić su se izmijenili na mjestu pročelnika Interne u zajedničkom htijenju još jednog pokušaja da osvoje kliniku. Imali su punu podršku u ministru Berošu i državnom tajniku, prof. Silviu Bašiću s Vira spram tumačenja pravne službe resornog ministarstva kako se klinike ne bi trebale razvijati izvan četiri velika grada.
Hrvatska politika po EU standardima, nažalost ukinula je Zadar kao peti veliki grad.
Ali zadarska borba je i to nadvladala. Zahtjev se šalje 2021. godine. – Imali smo punu podršku Nacionalnog zdravstvenog vijeća koje nas je izvještavalo o svakom koraku i kada su mi 1. studenog 2022 godine poslali rješenje, isto ovo koje je i sada stiglo u Bolnicu, nastao je zastoj. Ispostavilo se kako nema pozitivnog mišljenja povjerenstva za internu medicinu.
– Uvjet je bio da dr. Ražov Radas i Zekanović imaju naslovnu titulu izvanrednih profesora Medicinskog fakulteta u Splitu. I nakon što je Nacionalno zdravstveno vijeće i to potvrdilo sada opet čekamo verifikaciju kliničkog statusa Interne, ispričao je dr. Nakić, dodajući kako je bilo dosta zapreka. Neke su dolazile s mjesta koje smo očekivali, a neke s mjesta za koje se nikad ne bi nadali. Unatoč svemu – uspjeli smo, ustvrdio je dr. Nakić koji svakako želi zahvaliti glavnim nositeljima te priče.
Uz bivšeg osječkog i dekane Medicinskog fakulteta u Splitu, aktualnog ministra, dr. Jovića i sve ostale liječnike i medicinsko osoblje Interne, među zaslužnima se našao i Frane Skoblar. – Njemu ide posebna zahvala jer je kao direktor i suvlasnik Turisthotela financirao tri doktorata te je već ugovorio prvu ratu za još tri, navodi dr. Nakić preko kojeg doznajemo i kako je već šestoro specijalista na doktoratu. Interna koje bi iz trećeg pokušaja trebala biti Klinika, za to im je svakako velika motivacija. Kao klinička Interna mora razvijati visoku stručnu i znanstvenu razinu koja se neće samo nadzirati odozgo, već bi svoju ocjenu trebali dati i pacijenti.